kindle01-150x150

Kindle Paperwhite

In E-booki by Jan Giemza40 Comments

Co za paskudztwo! – zawołałem na widok pierwszego Kindle’a, wypuszczonego przez Amazon w listopadzie 2007. Od tego czasu mój zmysł estetyczny najwyraźniej niewiele się zmienił, bo nadal uważam, że było to wyjątkowe pokraczne urządzenie, taki przenośny Frankenstein, nieudolnie zszyty z części dostępnych akurat w chińskiej fabryce. W erze iPhone’a ten koślawy Kindle z wbudowaną rolką sprawiał wrażenie jakiejś pomyłki, wczesnego prototypu wciskanego ludziom za duże pieniądze. Ale wiecie co? I tak wszyscy wiedzieli, że to początek wielkiej rewolucji w sposobie czytania książek.

Trzymając w dłoniach nowego Kindle Paperwhite, nie mogę się nadziwić, jak daleką drogę przebyliśmy w ciągu tych ostatnich pięciu lat. Nie mówię nawet o samym sprzęcie – do niego zaraz wrócimy – chodzi mi o gigantyczną zmianę w ludzkiej mentalności. Z każdym dniem maleje grupka pociesznych ortodoksów, którzy nie mogą przekonać się do elektronicznego papieru, bo nie pachnie, nie szeleści i nie zajmuje miejsca na półce. Coraz więcej osób rozumie, że w książkach zawsze liczyła się przede wszystkim treść, a dzięki czytnikom mamy do niej dostęp szybciej, taniej i w każdym języku. Być może na zmianach ucierpią drukarze i księgarze – jeśli nie odkryją sposobu na wygodne umoszczenie się w nowej rzeczywistości – ale sama książka ma szansę stać się silna jak nigdy dotąd.

Design

Do rzeczy.

Nowy Kindle Paperwhite jest naprawdę piękny. Na pierwszy rzut oka, w porównaniu z ubiegłorocznym modelem, zmieniła się tylko obudowa (z szarej na prawie czarną), ale całość wykonana jest z nieco wyższej jakości materiałów, dzięki czemu wydaje się solidniejsza i lepiej spasowana. Gumowy tył zapobiega wyślizgiwaniu się z dłoni. Mój poprzedni Kindle miał tendencje do rysowania się – trudno powiedzieć, jak będzie tutaj, jednak dzięki ciemnej ramce uszkodzenia powinny być znacznie mniej widoczne.

Bardzo dobre wrażenie sprawia też ekran dotykowy. 6 cali to idealny rozmiar do komfortowego czytania, a jednocześnie pozwala na umieszczenie czytnika w kieszeni marynarki lub damskiej torebce. Delikatnie chropowata powłoka ekranu jest bardzo przyjemna w dotyku, a na powierzchni nie pozostają widoczne odciski palców (chyba że spojrzymy pod kątem).

Kwestia dotyku też została rozwiązana inaczej niż w Kindle Touch, gdzie po prostu zamontowano czujnik podczerwieni w ramce wyświetlacza. Dzięki temu, żeby przewrócić stronę, nie musieliśmy de facto dotykać samego ekranu, a jedynie umieścić palec milimetr nad nim. Do przekręcania stron można było też używać grubych rękawiczek, ołówka lub małych zwierzątek. Niestety, wykonanie skomplikowanych gestów, takich jak zaznaczenie kilku wierszy tekstu, nie należało do najłatwiejszych. W Kindle Paperwhite mamy już tradycyjny, choć tylko dwupunktowy multitouch, który sprawdza się bez zarzutu. Zupełnie nie brakowało mi umieszczonych w klasycznym Kindle’u przycisków, a wygoda wklepywania tytułów książek, notatek czy adresów www jest nieporównywalnie wyższa, gdy nie trzeba wskazywać każdej literki joystickiem.

Sam ekran ma wyższą rozdzielczość i lepszy kontrast niż poprzednie modele, w których fonty były nieznacznie rozmyte i mniej wyróżniały się z tła. Nie wpływało to drastycznie na komfort czytania, ale jednak rzucało się w oczy. Teraz jest lepiej: na tyle, że nie jestem już w stanie rozróżnić pojedynczych pikseli.

30

– tyle godzin wytrzymuje bateria w nowym Kindle’u. Pozwala to na dwa miesiące czytania po pół godziny dziennie.

2 GB

– pamięci pomieszczą ponad tysiąc książek. Ubiegłoroczny Kindle Touch miał jej dwa razy tyle.

213

– tyle gramów waży Kindle Paperwhite. Przeciętna książka jest zwykle dwukrotnie cięższa.

Coś za coś

Kindle Paperwhite ma lepszą obudowę, wyższej jakości podświetlany ekran, jest też nieznacznie cieńszy od Toucha. Niestety, żeby utrzymać niską cenę, Amazon poszedł na kompromis i usunął wsparcie dla audiobooków. Funkcja ta została przeniesiona do niemal dwukrotnie droższego Kindle Fire HD. A ponieważ Paperwhite nie musi już pomieścić tych wszystkich plików MP3, zmniejszono także jego pamięć wewnętrzną – z 4 GB do 2 GB. No cóż.

Przydatne gesty

Tworzenie zakładki – stuknij w prawy górny róg ekranu.

Powiększ lub zmniejsz font – wykonaj na ekranie gest rozsuwania lub ściskania dwóch palców.

Pokaż definicję – dotknij i przytrzymaj przez chwilę wybrane słowo.

Wykonaj zrzut ekranu – dotknij dwa przeciwległe rogi ekranu.

I nastała światłość?

Sprzedaż nowego Kindle’a ma być napędzana przez podświetlany ekran albo – jak chciałby Amazon – rewolucyjny podświetlany ekran. Rewolucja miała polegać na tym, że o ile w zwykłym LCD znajdujące się pod ekranem diody męczą wzrok, o tyle w Kindle’u światło pada z góry i działa podobnie komfortowo jak lampka nocna.

W teorii brzmi to świetnie, na renderach promocyjnych wygląda jeszcze lepiej, ale już po chwili lektury staje się jasne, że nie mamy do czynienia z żadnym przełomem.

Nie zrozumcie mnie źle: podświetlenie w Kindle’u to naprawdę rewelacyjna nowość, dzięki której nie musimy już inwestować w dodatkowe akcesoria do czytania po ciemku. Problem w tym, że wcale nie uważam, żeby było ono jakoś znacząco lepsze i przyjemniejsze niż – powiedzmy – to w iPadzie. Wręcz przeciwnie: w dolnej części ekranu wyraźnie widać ciemniejsze smugi, które w słabo oświetlonych pomieszczeniach stają się bardzo wyraźne. Nie jest to wada mojego konkretnego egzemplarza, ale – niestety – powszechna przypadłość, która prawdopodobnie nie zostanie wyeliminowana aż do następnej generacji.

Mówiąc krótko, podświetlany ekran dobrze spełnia swoją funkcję (przy maksymalnej jasności rzeczywiście jest prawie biały), ale do doskonałości mu daleko. Jeśli myślałeś o tym, żeby wymienić starego Kindle’a właśnie z powodu tej nowości, radziłbym przemyśleć tę decyzję jeszcze raz, bo może się okazać, że zwykła doczepiana lampka będzie lepszym rozwiązaniem.

Bateria

Amazon chwali się, że Kindle Paperwhite może wytrzymać nawet dwa miesiące na jednym ładowaniu – pod warunkiem, że będziesz czytać nie więcej niż pół godziny dziennie na średnim poziomie podświetlenia i z wyłączonym Wi-Fi.

Tych „dwóch miesięcy” nie należy sobie więc zbytnio brać do serca. Równie dobrze można byłoby powiedzieć, że wytrzyma na jednym ładowaniu pół roku, jeśli ograniczymy się do 10 minut dziennie. Lepiej przyjąć założenie, że bateria wyczerpuje się po około 30 godzinach. To w sam raz, żeby przeczytać 4-5 książek albo zabrać Kindle’a bez ładowarki na tygodniowy wyjazd.

Czytanie

Choć ramka okalająca ekran jest stosunkowo wąska, sprzęt doskonale leży w dłoni i można używać go bez przeszkód lewą lub prawą ręką bez przypadkowego zmieniania stron.

Dokumenty można wgrywać sprawdzoną metodą naszych dziadków, czyli przez dołączony kabel USB, jednak znacznie wygodniej wysyłać je sobie po prostu na przypisany do urządzenia adres e-mail. Wszystkie zakupione książki (podobnie jak zakładki, notatki i numer ostatnio czytanej strony) synchronizują się z chmurą, czyli – noob mode on – można je czytać nawet wtedy, gdy nie masz przy sobie Kindle’a. Odpowiednia aplikacja dostępna jest na Windowsa, OS X, iOS, Androida, Windows Phone, Blackberry, a także z poziomu Firefoxa, Chrome’a i Safari. W zasadzie na liście nie ma tylko mojego tostera (rażące niedopatrzenie) i tego, jak mu tam, pingwina.

Na Kindle’u czyta się – niespodzianka – bardzo przyjemnie. Możemy wybrać jeden z sześciu dostępnych fontów (poza klasycznym Palatino, jest też Caecilia, a także bezszeryfowa Futura), określić interlinię (czyli odstęp między wierszami tekstu) i szerokość bocznych marginesów. Domyślne ustawienie powinno być jednak optymalne dla większości osób.

Brakuje mi dwóch rzeczy, które bardzo lubiłem w poprzednich modelach. Pierwsza to „pasek postępu” w lekturze: nie wiedzieć czemu, pojawia się on wyłącznie w magazynach, nie da się go włączyć podczas czytania książek (a jeśli się da, proszę, oświećcie mnie). W zamian dodano całkiem przydatną funkcję „time to read”, która analizuje twoją średnią prędkość czytania i wyświetla szacowany czas potrzebny na ukończenie rozdziału lub całej książki. Wreszcie jestem w stanie szybko ocenić, ile zdążę przeczytać podczas 20-minutowej jazdy metrem z centrum na Kabaty.

Druga zguba to szybkie przeskakiwanie między rozdziałami. W zwykłym Kindle’u mogliśmy użyć joysticka, w Touchu wystarczyło przesunąć palcem w górę lub dół ekranu, Paperwhite wymaga niestety zagłębienia się w gąszcze menu. Nie jest to duża uciążliwość, ale jednak mam nadzieję, że przy najbliższej aktualizacji uda się ją wyeliminować.

Oczywiście czytnik wciąż posiada wbudowany słownik angielskiego i kilku innych języków ważniejszych od polskiego, a informacją o ukończeniu książki możemy pochwalić się światu przez Twittera lub Facebooka. Pozycje kupowane w Kindle Store posiadają dodatkowo oznaczenie stron z drukowanego wydania, co diametralnie usprawnia zbieranie cytatów, jeśli wykorzystujemy e-booki do pracy naukowej.

Amazon daje jeszcze jeden powód, żeby na dobre i złe połączyć się z jego ekosystemem: to niezwykle przydatny X-Ray. Jak łatwo wywnioskować z nazwy, funkcja ta skanuje treść książki i rozkłada ją na czynniki pierwsze. Dzięki temu szybko sprawdzimy, w którym miejscu występują określeni bohaterowie lub pojawiają się wzmianki o ważnych wydarzeniach, miejscach i ideach – a jeżeli nie pamiętamy, na przykład, kiedy odbyła się bitwa pod Borodino i dlaczego nie był to najlepszy dzień w karierze generała Kutuzowa, X-Ray pobierze szczegółowe informacje z Wikipedii.

Jest także niezmiennie „eksperymentalna” przeglądarka stron www. Działa raczej anemicznie i nie wyobrażam sobie, żeby ktoś miałby używać ją regularnie, ale jako alternatywny sposób nabywania książek (np. przez Woblinka) sprawdza się w sam raz.

Usuń część reklam z Kindle’a

Mam Kindle’a w wersji dla bezrobotnych, czyli tańszego, ale z reklamami. Nie przeszkadzają one zbytnio, bo nie wyświetlają się podczas lektury, jednak pasek z „rekomendowanymi książkami” jest nieco irytujący, bo ogranicza liczbę wyświetlanych okładek w menu głównym o połowę. Można go jednak łatwo wyłączyć. Wystarczy przejść do ustawień, aktywować opcje kontroli rodzicielskiej i zablokować dostęp do Kindle Store. Pasek zniknie, a zakupów wciąż będziemy mogli dokonywać z poziomu komputera lub po podaniu hasła.

Paperwhite 3G

Jak co roku, oprócz klasycznego Kindle’a z Wi-Fi, można kupić model wzbogacony o łączność 3G. Jest on o ponad 150 zł droższy, ale pozwala korzystać bezpłatnie z internetu na całym świecie. Jeśli często podróżujesz i chcesz kupować książki, siedząc w Karaczi lub Johor Bahru (a w sytuacji awaryjnej wysłać maila do kraju), zainwestuj w droższą wersję.

Dzięki czytnikom czytamy więcej

(Dane dotyczą rynku amerykańskiego, wg mashable.com)

Zakupy

Jeśli jednak czytasz po angielsku, twoim głównym źródłem książek pozostanie prawdopodobnie wbudowany Kindle Store. Trudno komukolwiek przebić katalog obejmujący ponad 1,5 mln tytułów: większy wybór ma bodajże tylko Barnes & Noble, ale sytuacje, gdy w księgarni Amazonu brakuje jakiejś pozycji, należą do rzadkości. Są tu też gazety i czasopisma, z polskich m.in. „Polityka”, „Gazeta Wyborcza”, „Tygodnik Powszechny” i nieco bardziej niszowe „W drodze”.

Przyznam, że jestem fanem Kindle Singles. To brakujące ogniwo między artykułem prasowym a pełnowymiarową książką. Pojedyncze opowiadanie albo dłuższy tekst na jakiś temat, rzadko jednak przekraczające 100 stron. Dodatkowy plus jest taki, że ich cena zwykle oscyluje w granicach kilku złotych.

Niezmiennie irytuje mnie w Kindle’u brak wsparcia dla EPUB-ów. Książki można otworzyć tylko w specjalnym formacie MOBI, który co prawda stopniowo zaczyna być wspierany przez księgarnie, ale i tak prędzej czy później rodzimy czytelnik musi zaprzyjaźnić się z Calibre lub jakimś internetowym konwerterem plików.

Nadszedł czas

Kindle Paperwhite to wspaniałe urządzenie, którego… nie można kupić w Polsce. Jeśli nie masz dobrego kolegi w Stanach (dzięki, Kamil!), musisz poczekać jeszcze kilka tygodni, bo Amazon nie wyrabia się z realizacją zamówień nawet na rynku amerykańskim – średni czas oczekiwania to obecnie od 4 do 6 tygodni.

Tym razem tłum ma rację. W tej cenie (139 dolarów za wersję bez reklam, czyli z wysyłką i podatkiem ok. 500 zł) nie znajdziesz lepszego, bardziej dopracowanego czytnika. Wszystkie elementy, do których mam zastrzeżenia – nierównomierne podświetlenie dolnej części ekranu, brak wsparcia dla ePUB-ów, utrudnione przemieszczanie się między rozdziałami – to tak naprawdę drugorzędne problemy, które podczas codziennego użytkowania nie mają większego znaczenia.

Szczerze mówiąc, największym konkurentem dla Paperwhite’a jest przede wszystkim tańszy o 50 dolarów Kindle classic. Może i nie ma podświetlanego ekranu, ale jako że radziliśmy sobie z tą „niedogodnością” od czasów wynalezienia druku, tak będziemy sobie radzić nadal. Bez kłopotu, za to z zapaloną żarówką.

Kindle w ciągu 5 lat od premiery swojej pierwszej wersji zmienił się nie do poznania: z obietnicy lepszej przyszłości stał się – wreszcie – osiągalną dla większości z nas teraźniejszością. Jeszcze rok temu odradzałbym polskiemu czytelnikowi zakup podobnego urządzenia. Na szczęście, przez ostatnich dwanaście miesięcy sytuacja zmieniła się diametralnie: najwięksi krajowi wydawcy zrezygnowali z uciążliwych zabezpieczeń antypirackich, a większość nowości pojawia się od razu w formie cyfrowej.

Dla ciebie to najlepszy moment, żebyś rozpoczął wreszcie swoją przygodę z e-bookami.

Zdjęcia: Agata Kozłowska

 • http://www.christianlouboutins-outlet.com cheap louboutin shoes

  Kindle Paperwhite | Book z nami
  [url=http://www.christianlouboutins-outlet.com]cheap louboutin shoes[/url]

 • http://www.wholesale-nikenfl.com/nike-nfl-jerseys-c-3.html wholesale nfl jerseys china

  Kindle Paperwhite | Book z nami
  [url=http://www.wholesale-nikenfl.com/nike-nfl-jerseys-c-3.html]wholesale nfl jerseys china[/url]

 • http://masajservis.net izmir masaj

  This is a topic that is near to my heart… Cheers! Exactly where are your contact details though?

 • http://www.justrepairgaragedoors.co.uk spam vids

  Hey there! I just would like to give you a big thumbs up for the excellent info you have right here on this post. I am returning to your site for more soon.

 • http://masajservis.net izmir masaj

  A fascinating discussion is worth comment. I do think that you ought to write more on this topic, it might not be a taboo subject but typically people don’t discuss these subjects. To the next! Cheers!!

 • http://www.affpower.com We work with hackers

  I love it when individuals get together and share ideas. Great blog, stick with it!

 • http://dominos.ua dostavka pizza kiev

  This blog was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thank you!

 • http://mistercat.com.ua dostavka pizza kiev

  You’re so interesting! I don’t believe I’ve truly read a single thing like this before. So great to discover somebody with some genuine thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed on the internet, someone with some originality!

 • http://www.sgpropertyportfolio.com sg property

  Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to return the favor.Im trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • http://www.newpropertyreview.com/ new property review

  Im impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog thats both equally educative and amusing, and let me tell you, youve hit the nail on the head. The problem is something which too few people are speaking intelligently about. Im very happy I came across this in my search for something regarding this.

 • http://dominos.ua/ru/ dostavka pizzi

  Greetings! Very helpful advice within this post! It is the little changes which will make the greatest changes. Thanks a lot for sharing!

 • http://www.cherp.dk hurtig lån

  You should be a part of a contest for one of the highest quality websites online. I am going to recommend this site!

 • http://www.paycheckadvance.company need a loan now

  I blog quite often and I truly thank you for your content. Your article has truly peaked my interest. I am going to take a note of your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed too.

 • http://www.paydayloanconsolidation.company payday loan centers

  I love reading an article that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 • http://www.paydaycashadvance.company check loans online

  You made some good points there. I looked on the net for more information about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 • http://www.easypaydayloans.company cash advance usa

  I blog quite often and I seriously appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I am going to take a note of your blog and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed as well.

 • http://www.fastpaydayloans.company borrow money fast

  You are so interesting! I don’t suppose I’ve truly read through something like this before. So great to find somebody with unique thoughts on this issue. Really.. thank you for starting this up. This web site is something that’s needed on the internet, someone with a bit of originality!

 • http://www.sanderstweewielers.nl/scooters/nieuw/piaggio.html sold out after crisis

  Great web site you have got here.. It’s hard to find excellent writing like yours these days. I really appreciate people like you! Take care!!

 • http://www.bestpaydayloans.company pay loans

  Greetings! Very helpful advice in this particular post! It’s the little changes which will make the greatest changes. Thanks a lot for sharing!

 • http://www.gailorwallis.com/ raleigh divorce lawyer

  Very good information. Lucky me I ran across your site by chance (stumbleupon). I have book marked it for later!

 • https://www.voordeelscooters.nl/scooter-lease/ tinnitus miracle

  I like it when folks get together and share views. Great blog, keep it up!

 • http://www.easypaydayloans.company payday loans with no bank account

  I really love your blog.. Very nice colors & theme. Did you build this site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own site and would love to find out where you got this from or just what the theme is named. Kudos!

 • http://www.paydayloanconsolidation.company personal loan lenders for bad credit

  Great post. I’m dealing with a few of these issues as well..

 • http://www.paydaycashadvance.company cash advances

  Excellent article! We will be linking to this particularly great post on our website. Keep up the good writing.

 • http://www.instantpaydayloans.solutions payday loan rates

  Everything is very open with a precise explanation of the issues. It was truly informative. Your site is very useful. Thanks for sharing!

 • http://www.paycheckadvance.company instant cash online

  Excellent post. I’m facing some of these issues as well..

 • http://www.newpropertyreview.com/ new property review

  Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to return the favor.Im trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 • http://www.propertysales.sg/ propertysales

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you! However, how could we communicate?

 • http://www.shopneopia.com/ VIAGRA

  I want to to thank you for this good read!! I certainly loved every little bit of it. I have you saved as a favorite to check out new stuff you post…

 • http://www.paydayloansdirectlender.company need emergency cash now

  Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day. It’s always helpful to read through content from other writers and practice something from their sites.

 • http://www.onlinepaydayloansdirectlenders.company payday loans with no bank account needed

  Your style is so unique in comparison to other folks I have read stuff from. Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just bookmark this blog.

 • http://www.nofaxpaydayloans.company direct payday lenders

  After I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Many thanks!

 • https://www.lasourisscooters.nl the magic of making up

  You have made some decent points there. I looked on the internet for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 • http://www.extremepeptides.com/thymosin-beta-4-tb500-5mg/ Buy TB-500

  There’s definately a great deal to learn about this issue. I like all of the points you have made.

 • http://www.aftermathcrimescenecleaners.com crime scene cleaner

  I couldn’t resist commenting. Perfectly written!

 • http://www.propertysales.sg/ propertysales

  Youre so cool! I do not believe I have read through something like this before. So nice to find someone with unique thoughts on this issue. Really.. thanks for starting this up. This website is one thing thats needed on the internet, someone with some originality!

 • http://www.gailorwallis.com/ raleigh divorce lawyer

  Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It will always be exciting to read through articles from other writers and use a little something from their websites.

 • https://kdp.amazon.com/community/profile.jspa?userID=750322 Maryland car accident lawyer

  Everything is very open with a very clear description of the challenges. It was really informative. Your site is very helpful. Thanks for sharing!

 • http://www.paydayloancompany.solutions direct payday lenders online

  I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something that not enough folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this during my hunt for something concerning this.

 • https://www.youtube.com/watch?feature=youtube_gdata&v=m-ybjKIufqM Las Vegas SEO companies

  When I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Is there an easy method you are able to remove me from that service? Thanks a lot!