john-lennon-listy-b-iext10887156-150x150

Niezafałszowana twarz Johna

In Dwie twarze Johna Lennona, Recenzje by Hubert Gawroński48 Comments

mam na imię Hubert. Mieszkam w Polsce. To jedno z tych „egzotycznych” państw, które zwróciło Twoją uwagę w 1979 roku. Wysłałeś wtedy do Krakowa pocztówkę do Piotra Metza, na której narysowałeś siebie, Yoko i czteroletniego wówczas Seana. Dopisałeś na niej krótkie pozdrowienie: Keep on Rocking!

Pewnie zastanawiasz się, skąd mogę o tym wiedzieć? Cóż, prawie trzydzieści lat później historia tej pocztówki została szczegółowo opisana przez tego samego Piotra (dziś znanego dziennikarza muzycznego) w aneksie do polskiego wydania najnowszej książki Twojego kumpla Huntera Daviesa. Wiesz, tego, który jeszcze przed Waszym rozpadem wydał w 1968 roku The Beatles. The Authorised Biography.

W skrócie wygląda to tak: Yoko dała błogosławieństwo na opublikowanie Twojej korespondencji. Zebrało się tego 408 stron. Całość została nazwana John Lennon – Listy i ukazała się na całym świecie 9 października 2012 roku – w dniu Twoich 72 urodzin. Od razu śpieszę z wyjaśnieniem, że słowo „list” ma tu znaczenie ogólne. W książce zostały również umieszczone Twoje notki, pocztówki, telegramy, setlisty, wykazy spraw do załatwienia, listy zakupów, a nawet ankiety. We wstępie czytamy, że głównym źródłem informacji o większości listów były największe brytyjskie i amerykańskie domy aukcyjne. Swoje skarby udostępniali przede wszystkim prywatni kolekcjonerzy i fani z całego świata. Na pierwszym miejscu w rubryce Specjalne podziękowania wymienieni zostali jednak: Yoko, Paul, Ringo, Olivia Harrison (żona George’a), Twoja pierwsza żona Cynthia i Twój syn Julian.

Tytaniczna praca, którą wykonał Davies, aby dotrzeć do tych materiałów, była dopiero początkiem przygody. Załóżmy, że masz do dyspozycji ponad trzysta listów. Jaki byłby Twój pomysł, aby całość stworzyła interesującą i wciągającą lekturę? Dla autora Listów podstawą okazało się ułożenie wszystkiego w porządku chronologicznym. Publikacja zaczyna się od kartki okolicznościowej, w której dziękujesz ciotce Harriet za książkę o piratach i czerwony pulower, który dostałeś na święta 1951 roku, a kończy na autografie dla Ribeah Love, który złożyłeś 8 grudnia 1980 roku. Prawie trzydzieści lat, Johnny.

Takie zestawienie dało autorowi możliwość opowiedzenia historii Twojego życia Twoimi własnymi słowami. Sam przyznasz, że pomysł iście genialny w swojej prostocie. Dzięki temu książka wyróżnia się w zalewie analiz pisanych przez ludzi uznających się za ekspertów Twojej twórczości. Ale co w takim razie z przejrzystością? Przecież te teksty pochodzą z różnych epok. Po czterdziestu latach niektóre wydarzenia, powiedzonka czy postaci, które opisałeś w swoich listach, stają się dla czytelnika w 2012 roku niejasne. Nie ułatwiasz sprawy, bo uwielbiałeś stosować kalambury i skróty myślowe. Davies wpadł więc na pomysł, aby zrezygnować z przypisów i zamiast nich przed każdym tekstem dodać komentarze, w których opisuje, co robiłeś w czasie, gdy pisałeś dany list, kto był adresatem i jakie miałeś z nim relacje. Następnie starał się wytłumaczyć treść Twojego listu.

Oddaję głos Daviesowi: Wyjaśniłem Yoko, że musimy porozmawiać z tyloma adresatami, z iloma będzie to możliwe. Kim byli? Co się stało z listem? Poza tym wyjaśniają nam wewnętrzne nawiązania, których ja nie jestem w stanie rozgryźć. W efekcie Twoi fani dostali mnóstwo fascynujących informacji o zdarzeniach i ludziach związanych z Beatlesami. A wiesz, co w tym wszystkim jest najpiękniejsze? Że tę książkę mogą przeczytać wszyscy. Dlaczego? Ponieważ jest wyjątkowym obrazem epoki lat 60. i 70. (kultura, społeczeństwo, polityka – chyba właśnie w takiej kolejności), namalowanym przez Ciebie i ludzi żyjących w tamtych czasach.

Na początku października machina promocyjna ruszyła pełną parą. Główne hasło obok autora i tytułu książki brzmiało: John Lennon bez cenzury. Pewnie Cię to zdenerwuje, ale znaleźli się ludzie, którzy zarzucają Twojej żonie współredagowanie książki czy wykreślanie niewygodnych dla niej fragmentów. Głównym argumentem przemawiającym na ich korzyść jest jeden (bardzo krótki) list do May Pang, Twojej kochanki i opiekunki w czasie prawie dwuletniej separacji z Yoko. Podobno tylko tyle się zachowało. Niedowiarków znalazło się wielu. Nie rozumiem ich. Po pierwsze, skoro Yoko dopuściła do druku listy, które pisałeś do swojej pierwszej żony Cynthii, nie wykreślając nawet fragmentu o stójce (zainteresowanych odsyłam do listu numer 9 napisanego w Hamburgu w kwietniu 1962 roku), to dlaczego miałaby blokować korespondencję dotyczącą May Pang? Po drugie, może Chinka najzwyczajniej w świecie nie była zainteresowana udostępnieniem swoich materiałów. Paul McCartney też nie pozwolił na publikację dwóch listów, które były jego zdaniem zbyt osobiste. Dlatego wierzę Daviesowi, gdy zapewnia czytelników, że Yoko niczego nie zmieniła, niczego nie wykreśliła. Są tu paskudne listy do Paula McCartneya, które znamy z Sieci, ale nigdy wcześniej niepublikowane. Wyłania się z nich John wstrętny i rzucający gromy, ale taki właśnie byłeś.

A teraz spójrz na drugie hasło promocyjne: Listy pozwalają nam ujrzeć Johna Lennona, jakiego wcześniej nie znaliśmy – jego prywatną, niezafałszowaną twarz. Już widzę, jak zwijasz się ze śmiechu. Z tą prywatnością to faktycznie przesada. Każdy kto zna John Lennon / Plastic Ono Band, Imagine, Some Time in New York City, Double Fantasy i Twoje single, wie, że zawsze w swoich tekstach waliłeś prosto z mostu, tak jak czułeś. Prywatnie, aż do bólu. I może jestem mało obiektywny, ale ja Ci, skurczybyku, wierzę w każde słowo, które wyśpiewałeś na tych albumach. I zawsze będę twierdził, że nie można poznać prawdziwego Johna Lennona, jeśli nie słucha się jego tekstów i jego muzyki.

W tym kontekście Listy mogą być wyłącznie uroczym dodatkiem. Nie zaprzeczę jednak, że właśnie z tej książki dowiedziałem się, jakie płyty kolekcjonowałeś, co lubiłeś jeść, jakich rad udzielałeś swoim przyjaciołom (tak przy okazji: naprawdę uważasz, że Ringo Starr powinien nagrywać piosenki w stylu Heart Of Glass Blondie?), jakie książki czytałeś, co Cię irytowało, na co zwracałeś szczególną uwagę w prasie i telewizji – i tak dalej. Davies umieścił nawet recenzję książki The Goon Show Scripts Spike’a Milligana, którą popełniłeś w 1973 roku dla „New York Timesa”. Kilka listów może również stanowić niezłą motywację dla początkujących muzyków. Jeżeli Ty, John Lennon, jeden z Beatlesów, prosisz radiowych DJ-ów i dziennikarzy muzycznych o wygospodarowanie czasu antenowego i miejsca w gazecie dla twórczości swojej żony, to dlaczego młode zespoły miałyby mieć przed takim zachowaniem opory?

Rozmawiałem już trochę z ludźmi, którzy przeczytali książkę. Powiem Ci, że wyjątkowo chwalą Twoje lekkie pióro, poczucie humoru (faworytem większości jest list 265., rozpoczynający się od słów „Droga Pralnio…”) i wspomniane wcześniej kalambury. Skoro już jesteśmy przy tej kwestii, to daje sobie rękę uciąć, że zapewniłeś tłumaczom z całego świata jedno z trudniejszych zadań w ich karierze. W Polsce wyzwanie podjął Tomasz Wilusz. Gdyby nie jego przekład, odpadłbym gdzieś w połowie książki. Aha! Fani surrealistycznych ilustracji i kreskówek, zdobiących tomiki wierszy In His Own Write i A Spaniard In The Works, są w siódmym niebie, ponieważ prawie każdy z listów ozdobiłeś właśnie tego typu rysunkami. Na pewno zdajesz sobie sprawę, że niemożliwe jest zliczenie wszystkich publikacji, które próbują określić dokładny czas i przyczyny rozpadu The Beatles. Może Ci się to wyda śmieszne, ale po przeczytaniu listu do Lee Eastmana (numer 99), notki do dyrektora Media Sound (numer 117) i listu do Lindy i Paula McCartneyów (numer 142) mam wrażenie, że Ty sam pośrednio odpowiedziałeś wszystkim zainteresowanym na pytanie: kiedy i dlaczego Beatlesi przestali istnieć?

Nie będę Cię już dłużej zanudzał. Na sam koniec chciałbym napisać tylko o najważniejszym dla mnie fragmencie książki. Na pewno pamiętasz rok 1971. Twoje kłótnie z Paulem McCartneyem osiągnęły wtedy apogeum. Kłóciliście się o Waszą firmę Apple, do sprawy wkroczyli prawnicy i księgowi, „zadedykowałeś” Paulowi złośliwy utwór How Do You Sleep? i piszesz do niego i jego żony Lindy pełne jadu listy. Czytelnik ma wrażenie, że Wasza przyjaźń na zawsze dobiegła końca. W pewnym momencie książki natrafiłem jednak na list, właściwie notkę numer 160, którą zaadresowałeś do Paula w grudniu 1971 roku. Treść dotyczyła przesłuchania Beatlesów w wytwórni Decca. Pamiętasz to? Graliście tam pierwszego stycznia 1962 roku, a więc rok przed Waszą pierwszą płytą. Dołączyłeś do notki przegrane taśmy. Pozwól, że zacytuję całość:

Wesołych Świąt! (wojna się skończyła, jeśli tego chcesz…)
The Beatles
Drodzy Paul Linda i in., oto PRZESŁUCHANIE W DECCA!!! Znalazłem bootleg, nie taśmę: niezła z nich była kapela, jak można TO było odrzucić!
Pozdrawiamy
John & Yoko

Dla mnie to właśnie ten fragment książki jest niezafałszowaną twarzą Johna Lennona. Możesz mówić sobie, co chcesz. W Twoim życiu miłość i przyjaźń do najbliższych zawsze podszyta była elementami zazdrości, ironii i rywalizacji. Dlatego brutalność Twoich listów do Paula odbieram jako dziwaczną formę okazywania miłości dla najważniejszego partnera muzycznego w Twoim życiu. Mnie nie obchodzi, kto wywołał kłótnię czy po czyjej stronie stała racja. Ja jestem po prostu szczęśliwy, bo wiem, że mimo wszystkich problemów muzyka po raz kolejny okazała się dla Ciebie absolutnie najważniejsza.

Pozdrawiam Cię, Bracie.
Gdziekolwiek jesteś.

Hubert Gawroński jest filologiem z wykształcenia, frontmanem zespołu The Rookles, gra partie Johna Lennona w zespole Big Bit, posiada też jedną z największych w Polsce kolekcji nagrań z muzyką Beatlesów.

Wypowiedzi Daviesa pochodzą ze strony onet.pl.


John Lennon na bookznami.pl

Unboxing edycji kolekcjonerskiej

Relacja z premiery Listów

Druga twarz Johna Lennona

Przeczytaj pierwszy odcinek serii!

 • http://www.justrepairgaragedoors.co.uk download spam

  I like it when folks get together and share opinions. Great website, stick with it!

 • http://masajservis.net izmir masaj

  Excellent web site you’ve got here.. It’s difficult to find quality writing like yours nowadays. I truly appreciate individuals like you! Take care!!

 • http://masajservis.net izmir masaj

  Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It will always be helpful to read articles from other writers and practice a little something from their sites.

 • http://thetestingadvisor.com testing advisor

  Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It’s always useful to read content from other authors and use a little something from other sites.

 • http://thetestingadvisor.com testing advisor

  Greetings! Very helpful advice within this article! It is the little changes that make the greatest changes. Thanks a lot for sharing!

 • http://mistercat.com.ua dostavka pizza kiev

  Spot on with this write-up, I absolutely feel this amazing site needs much more attention. I’ll probably be back again to read through more, thanks for the info!

 • http://dominos.ua dostavka pizza kiev

  Next time I read a blog, Hopefully it doesn’t fail me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I genuinely believed you’d have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something that you can fix if you weren’t too busy seeking attention.

 • http://www.goodsurgeonguide.com pregnancy miracle review

  I need to to thank you for this good read!! I definitely loved every bit of it. I have you bookmarked to check out new things you post…

 • http://www.cherp.dk hurtig lån

  I needed to thank you for this excellent read!! I absolutely loved every little bit of it. I have got you saved as a favorite to check out new things you post…

 • http://www.sgpropertyportfolio.com sg property

  Currently it sounds like Expression Engine is the preferred blogging platform available right now. (from what Ive read) Is that what youre using on your blog?

 • http://dominos.ua/ru/ dostavka pizzi

  Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it ;) I am going to return once again since I book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 • http://www.goodsurgeonguide.com background report 360

  Your style is really unique compared to other people I’ve read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this web site.

 • http://bananabeltsafeaccesscenter.com/members/editorpolo92/activity/87102/ buy real alexa traffic

  Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be helpful to read through articles from other authors and practice something from other web sites.

 • http://www.sgpropertyportfolio.com sg property

  I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 • https://www.pinterest.com/BikiniLuxe/ swimwear ebay

  I need to to thank you for this great read!! I certainly loved every little bit of it. I have you saved as a favorite to check out new things you post…

 • https://www.pinterest.com/BikiniLuxe/ swimwear online

  After checking out a number of the articles on your blog, I really appreciate your way of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please visit my web site too and let me know your opinion.

 • http://www.fastpaydayloans.company payday loan with debit card

  This excellent website definitely has all the info I wanted about this subject and didn’t know who to ask.

 • http://www.paydaycashadvance.company direct lender bad credit installment loans

  Wonderful post! We will be linking to this great post on our site. Keep up the good writing.

 • http://www.instantpaydayloans.solutions guaranteed loan approval online

  It’s hard to find experienced people in this particular subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

 • http://www.paycheckadvance.company payday

  This site was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something that helped me. Thanks a lot!

 • http://www.myscootershop.nl/content/180-scooter-leasen-den-haag the magic of making up

  I want to to thank you for this good read!! I definitely loved every bit of it. I have you bookmarked to check out new stuff you post…

 • http://www.bestpaydayloans.company online loans

  Can I simply say what a comfort to discover a person that truly understands what they’re talking about on the net. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. More people should check this out and understand this side of your story. I was surprised you aren’t more popular because you certainly have the gift.

 • http://www.paydayloancompany.solutions payday loan com

  I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I found this during my hunt for something concerning this.

 • http://www.paydayloansnobankaccount.company guaranteed approval loans

  Excellent blog you have here.. It’s hard to find quality writing like yours nowadays. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

 • http://www.scooterspot.nl/vespa/vespa-primavera the magic of making up

  I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that too few men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I found this during my hunt for something relating to this.

 • http://www.easypaydayloans.company payday loans with no checking account required

  Hello! I simply want to offer you a huge thumbs up for the excellent information you have here on this post. I will be returning to your website for more soon.

 • http://www.newpropertyreview.com/ new property review

  Hello. remarkable job. I did not anticipate this. This is a splendid story. Thanks!

 • http://www.vespastore.nl/vespa_lx.php apture his heart and make him love you forever

  Very good article! We are linking to this great post on our site. Keep up the good writing.

 • http://www.paycheckadvance.company bad credit online loans

  I could not refrain from commenting. Well written!

 • http://www.paydayloancompany.solutions check advance online

  I must thank you for the efforts you have put in writing this site. I really hope to see the same high-grade content from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now

 • http://www.onlinepaydayloansdirectlenders.company loan lenders online

  An intriguing discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you ought to publish more about this topic, it may not be a taboo subject but typically folks don’t talk about such topics. To the next! Many thanks!!

 • http://www.extremepeptides.com/pt-141-bremelanotide-10mg/ Buy PT-141

  Good day! I could have sworn I’ve visited this blog before but after going through many of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I found it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 • http://www.paydayloanconsolidation.company rapid cash payday loans

  I need to to thank you for this very good read!! I absolutely loved every bit of it. I have got you bookmarked to check out new things you post…

 • http://www.shopneopia.com/ PORN

  After exploring a handful of the blog posts on your web site, I seriously like your way of writing a blog. I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please visit my web site as well and tell me what you think.

 • http://www.bestpaydayloans.company payday loans no faxing

  I used to be able to find good advice from your blog articles.

 • http://www.paydayloansdirectlender.company speedy loan

  I was more than happy to discover this site. I need to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely really liked every part of it and I have you book marked to see new stuff in your site.

 • http://www.gailorwallis.com/ raleigh divorce lawyer

  I could not resist commenting. Well written!

 • https://youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=m-ybjKIufqM Las Vegas SEO company

  Saved as a favorite, I really like your site!

 • https://www.lasourisscooters.nl/lease-afbetaling/ the magic of making up

  Hi, I do think this is an excellent site. I stumbledupon it ;) I am going to revisit once again since I bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 • https://www.lasourisscooters.nl tinnitus miracle

  Oh my goodness! Incredible article dude! Many thanks, However I am having difficulties with your RSS. I don’t know why I can’t join it. Is there anybody else getting similar RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 • http://www.paydayloansnobankaccount.company personal loans for bad credit not payday loans

  I’d like to thank you for the efforts you have put in penning this site. I am hoping to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own blog now

 • http://www.easypaydayloans.company phone loans

  Great information. Lucky me I discovered your site by accident (stumbleupon). I have book-marked it for later!

 • http://www.nofaxpaydayloans.company advance america loans

  Everything is very open with a clear description of the challenges. It was definitely informative. Your site is extremely helpful. Thanks for sharing!

 • https://www.youtube.com/embed/oASnuNpjcXU Maryland car accident attorney

  Your style is so unique in comparison to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 • http://www.paydaycashadvance.company fast cash loans

  Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it ;) I may come back yet again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 • http://www.extremepeptides.com/ghrp-2-5mg/ Buy GHRP-2

  There is certainly a lot to learn about this topic. I love all the points you have made.

 • http://www.gailorwallis.com/ raleigh divorce lawyer

  I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something that not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I found this during my hunt for something regarding this.

 • http://www.newpropertyreview.com/ new property review

  Im impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog thats both equally educative and amusing, and let me tell you, youve hit the nail on the head. The problem is something which too few people are speaking intelligently about. Im very happy I came across this in my search for something regarding this.