flagi

Co oznaczają nazwy państw?

Artykuły • Dominik KwaśnikSkomentuj

Saudi_Arabia

Arabia Saudyjska – kraj należący do "Saudów" (Sa'u'd oznacza "szczęśliwy"). Co to za Saudowie? Dynastia, która – zjednoczywszy arabskie plemiona – założyła w XVIII wieku jednolite państwo, państwo wahhabitów. Czyli byli kimś w rodzaju Piastów. Z tą różnicą, że dynastia Saudyjska panuje w kraju do dziś.

Australia

Australia – Terra Australius Incognita – "Nieznana południowa ziemia". Tak nazywano tajemniczy ląd na południowej półkuli, umieszczony na mapach już przez Ptolemeusza. Gdy faktycznie na południu odkryto nowy kontynent, przylgnęło do niego to właśnie określenie.

China

Chiny – nazwa pochodzi od dynastii Quin – pierwszej rządzącej tym państwem. Do Europy dotarła przez sanskryt. Wcześniej jednak określano Chiny nazwą Kataj, od ludu Kitanów, który podbił i zamieszkiwał tamte terytoria. Stąd nasz "Kitajec". A dlaczego nauka o Chinach to "sinologia"? Po prostu nazwa państwa china w łacińskim przekształciła się w sina.

Philippines

Filipiny – wyspy nazwane w XVI w. na cześć hiszpańskiego króla Filipa II przez hiszpańskich kolonizatorów.

India

Indie – kraj przyjął swoją nazwę od Indusu, świętej rzeki hinduizmu. Sanskryckie słowo sindhu, "rzeka", którym nazwano całą krainę, w języku perskim brzmiało Hind, a po grecku – Indos.

Indonesia

Indonezja – połączenie nazwy Indii i greckiego członu nesos – wyspa. Indonezja to "indyjskie wyspy"; dawniej określano ten teren także jako "Indie Wschodnie".

India

Iran – kraj Ariów, czyli – z perskiego ayra – "kraj wolnych". W dzisiejszych realiach określenie to najlepiej pozostawiać bez komentarza.

Israel

Izrael – słowo Israel oznacza "walczący z Bogiem". Według Starego Testamentu takie imię nadano patriarsze Jakubowi. Jego potomków nazywano potem ludem Izraela, czyli Izraelitami. A skąd wzięło się u nas słowo Żyd? Przebyło całkiem długą drogę, poczynając od Judei, krainy na terytorium dzisiejszego Izraela. Mieszkaniec Judei to w grece Ioudaios, w łacinie – Ioudaismos. Ioudaismos wyznaje religię iudaismus (czyli judaizm). Z łaciny zrobił się włoski Giudeo i starofrancuski Giu, a stąd – przez czeski – nasz Żyd. Czyli, de facto, Judejczyk.

Japan

Japonia – nazwa jest pochodną wymowy znaków, jakimi zapisywano nazwę wyspiarskiego kraju na Wschodzie (coś jak "Żi-pun"). Oznacza "pochodzący od słońca", a do Europy trafił z portugalskiego.

Qatar

Katar – co za zabawna nazwa. Cha, cha. To po prostu arabskie Quatar, określenie starożytnego miasta. Nie ma żadnego drugiego dna.

Nepal

Nepal – państwo leżące "u podnóża gór", czyli w sanskrycie nipalaya. Taka etymologia nawiązuje do położenia kraju pod Himalajami. A może Nepal ma godniejszą nazwę i oznacza z tybetańskiego "święty kraj"?

New_Zealand

Nowa Zelandia – "Zelandia" nawiązuje do holenderskiej prowincji Zeeland. Nie trzeba dodawać, że odkrywcami tych terenów byli Holendrzy. Na podobnej zasadzie nazywano wiele nowo odkrytych terytoriów – Nowa Kaledonia, Nowa Anglia czy Nowy Jork.

Pakistan

Pakistan – to chyba jedyna wymyślona sztucznie nazwa państwa. Dość młodego, bo dopiero pod koniec lat 40. XX wieku Pakistan odłączył się od Indii Brytyjskich. Chodur Ahmat Ali wymyślił nazwę… akronimiczną. Wykorzystał pierwsze litery nazw regionów: Pendżab, Afgan, Kaszmir i Sind oraz końcówki stan, oznaczającej "kraj".

W następnym odcinku zawędrujemy do Afryki.