flagi

Co oznaczają nazwy państw?

Artykuły • Dominik KwaśnikSkomentuj

Burkina_Faso

Burkina Faso – nazwa zbudowana jest z połączenia słów z dwóch miejscowych języków: mossi i diula. Oznacza "kraj prawych ludzi" i została nadana dopiero w latach 80. XX wieku.

Chad

Czad – pochodzi od nazwy jeziora w środkowej Afryce (Tchad). Kiedyś było olbrzymie, liczyło sobie 20 tys. km², ale stopniowo zanika i obecnie ma ledwie 1,5 tys. km².

Egypt

Egipt – Europejczycy nazywają ten kraj inaczej niż sami Egipcjanie. Nasz Egipt pochodzi bezpośrednio z łaciny, a pierwotnie z greckiego Aigyptos. Co to oznacza? Istnieje kilka teorii: albo "kraj poniżej Morza Egejskiego", albo nawiązanie do świątyni boga Patha z Memfis, albo do imienia staroegipskiego ludu, z którego wywodzą się Koptowie. Egipcjanie z kolei określają swoje państwo słowem Máṣr – "czarny ląd", czyli kraj o żyznej ziemi.

Ethiopia

Etiopia – to kraj z długą historią, którego mieszkańców Grecy określali słowem oznaczającym "twarz spaloną słońcem". Forma Aethiops przeszła w łacinie w Aethiopia – i stąd nasza Etiopia. Istnieje też legenda o założycielu etiopskiego miasta Aksum, Ityopp'isie, który miał być wnukiem biblijnego Hama.

Ghana

Ghana – dawno, dawno temu istniało w zachodniej Afryce Imperium Ghany. Rządził nim właśnie Ghana – "wojownik". Nowe państwo przyjęło tę nazwę, choć jego terytorium nie znajduje się w granicach historycznego mocarstwa.

Cameroon

KamerunRio de camerones – "Rzeka krewetek" – tak ochrzcili Portugalczycy rzekę Wuori, a z czasem to określenie rozciągnęło się na cały nadrzeczny kraj.

Liberia

Liberia – od łacińskiego liber – "wolny". Liberią nazwano terytorium, z którego utworzono kraj dla wyzwolonych czarnoskórych niewolników. Niestety, państwo pogrążone jest w wojnie – nie jest więc tak sielankowo, jak wskazywałaby na to romantyczna historia założycielska.

Morocco

Maroko – nazwa wywodząca się najpewniej od Marrakeszu (hiszp. Marruecos), jednego z głównych marokańskich miast, co tłumaczyć można jako "Kraj Boga"

Nigeria

Nigeria – podobnie jak Niger, pochodzi od trzeciej największej afrykańskiej rzeki – Nigru. Sama nazwa rzeki wywodzi się z języka któregoś z tamtejszych plemion.

Senegal

Senegal – bezpośrednio od rzeki Senegal. A jak tłumaczyć samo to słowo? Zdania są podzielone – albo chodzi o plemię Zenaga, albo o sformułowanie sunu gaal, które w miejscowym języku Wolof oznacza "nasza (wspólna) łódź".

Tunisia

Tunezja – wywodzi się od obecnej stolicy, Tunisu. Nazwa miasta najprawdopodobniej pochodzi z języka besberyjskiego i oznacza "spędzić noc", "zatrzymać się na noc" – był to najwyraźniej popularny przystanek na pustynnym szlaku.

Côte_d'Ivoire

Wybrzeże Kości Słoniowej – określenie nadane przez kolonizatorów jest dosłowne: po prostu handlowano tutaj cenną kością słoniową (niewolnikami też, ale chyba żadne państwo nie chciałoby się nazywać "Wybrzeżem Niewolników"). Mieszkańca Wybrzeża określa się w języku polskim "Iworyjczyk", nawiązując do francuskiego "Côte d'Ivoire".

Zimbabwe

Zimbabwe – dawna Rodezja wywodzi swą nową nazwę od starego miasta Wielkie Zimbabwe. Słynęło ono z potężnych kamiennych zabudowań, czyli – w miejscowym narzeczu – ziimba remabwe.

W czwartym, ostatnim już odcinku, zawędrujemy do obu Ameryk.