podsumowanie-icon

Kulturalne podsumowanie kwietnia – Janek

Podsumowania • Jan GiemzaSkomentuj

Czuję niezaspokojony głód lektury. Wszystko to przez Codzienny Nawał Obowiązków®, które skutecznie wpychają się w czas dotychczas przeznaczony na książki. No, ale nie zamierzam poddawać się bez walki. ;)

Książki

Gavin Extence

Wrzechświat kontra Alex Woods

Na dobry początek powieść, która złapała mnie za serducho zupełnie znienacka. Alex Woods jest napisany zwodniczo prostym językiem i przez pierwszych kilkadziesiąt stron miałem spore obawy, że będzie to po prostu lekka historia dla nastolatków, coś w rodzaju Harry’ego Pottera ultralight. Szybko jednak okazało się, że to tylko pozory. Gavin Extence jest – zwłaszcza jak na debiutanta – cholernie sprawnym pisarzem i potrafi opowiadać o trudnych rzeczach nie tylko z wdziękiem, ale i dużą dawką empatii. Może nie jest to „jedna z najlepszych powieści”, jak chciałby polski wydawca, ale na pewno jedna z najbardziej wartych uwagi w tym roku.

jan1
jan2

Baśnie (Fables)

Zainspirowany grą The Wolf Among Us, sięgnąłem do źródeł po komiks Fables. I… przepadłem. Po przeczytaniu pierwszego tomu, od razu zamówiłem siedem kolejnych. Fables to saga o baśniowych postaciach, które zostały wygnane ze swojej krainy i zmuszono je do życia w naszym świecie. Ci, których stać na czar zapewniający ludzką powłokę, mieszkają w nowojorskim apartamencie, pozostali wegetują na farmie z dala od cywilizacji, snując utopijne wizje powrotu do domu i pokonania najeźdźców. Trudno nie zostać fanem Wilka, pełniącego funkcję szeryfa lokalnej społeczności albo sprawującej twardą ręką władzę Królewny Śnieżki. Komiksy rzadko są w stanie przyciągnąć mnie na dłużej, ten jednak naprawdę gorąco polecam.

Leander Kahney

Jony Ive. Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple

Po śmierci Steve’a Jobsa, to właśnie Jony Ive ma największe wpływy w Apple. Projektant Maców, iPodów, iPhone’ów i iPadów to niezwykle interesująca postać, o której tak naprawdę nie wiedzieliśmy dotychczas zbyt wiele. Biografia napisana przez Leandera Kahneya wypełnia tę lukę; powinien przeczytać ją każdy, kto choć trochę interesuje się wzornictwem i nowymi technologiami.

jan3

Gry

Child of Light

Cieszę się, że oprócz potężnych serii w stylu Assassin’s Creed czy Far Cry, Ubisoft znajduje czas na niewielkie, „artystyczne” gry. Takie jak Child of Light chociażby. Jeśli chodzi o samą rozgrywkę, nie jest to w żadnej mierze arcydzieło, ale oprawa audiowizualna… rany, Child of Light brzmi i wygląda tak pięknie, że naprawdę nie sposób się od niego oderwać! No i nigdy wcześniej nie widziałem gry, w której wszystkie dialogi prowadzone byłyby wierszem. Świetny tytuł, by przejść go wspólnie z dziewczyną lub chłopakiem, zwłaszcza że dostępny jest za grosze.

Seriale

24: Live Another Day

Po kilku latach przerwy do świata żywych powrócił najlepszy serial wszech czasów. Śmiem twierdzić, że gdyby nie 24, nie byłoby Losta, House’a, Prison Breaka i wielu innych współczesnych seriali, bo to właśnie Jack Bauer pokazał, jak powinno wyglądać telewizyjne show XXI wieku. Na razie za wcześnie, by oceniać najnowszy sezon, ale pierwsze dwa odcinki trzymają wysoki poziom. A gdy znów usłyszałem „Dammit!” z ust Kiefera, od razu jakoś mi się cieplej na sercu zrobiło…