flagi

Co oznaczają nazwy państw?

In Artykuły by Dominik KwaśnikLeave a Comment

Argentina

Argentyna – pochodzi od łacińskiego argentum – „srebro”. Takie określenie ma genezę w legendach o bogactwie ziem na południu kontynentu. Miały tam rosnąć złote góry. Zresztą całą rzekę nazwano La Plata („srebro” po hiszpańsku). Państwo oficjalnie przyjęło tę nazwę konstytucją z 1826 roku.

Barbados

Barbados – dowcipny Portugalczyk Pedro Campos ochrzcił w 1536 roku karaibskie wyspy mieniem los barbados, czyli "brodate". Dlaczego? Rosły tam drzewa figowe, które owemu odkrywcy skojarzyły się z… zarostem.

Brazil

Brazylia – południowoamerykańskie terytorium obrasta pewne charakterystyczne drzewo – brezylka ciernista i to właśnie od niego pochodzi nazwa największego państwa tego kontynentu.

Dominican_Republic

Dominikana – nazwa Republika Dominikany wywodzi się od miasta Santo Domingo, założonego na wyspie przez pierwszych kolonizatorów. Patronem osady był św. Dominik Guzman. Z kolei nazwa innego karaibskiego państewka, Dominiki, pochodzi od słowa domenica, czyli "niedziela" – tego dnia odkrył tę wyspę Krzysztof Kolumb.

Ecuador

Ekwador – o nazwie tego kraju zdecydowało położenie geograficzne: equator oznacza po hiszpańsku "równik".

Jamaica

Jamajka – nazwa przejęta przez Hiszpanów od tubylczego plemienia Taino. Lud ten używał słowa Xamaica, co tłumaczyć można jako "kraj drewna i wody".

Canada

Kanada – w języku irokezów słowo canada oznacza "osadę". W XVI wieku w ten prozaiczny sposób podróżnik Jacques Cartier nazywał indiańską Stadakonę. Potem tym mianem zaczęto określać całą okolicę, region, aż wreszcie – w XIX wieku – cały nowy kraj.

Colombia

Kolumbia – terytoria nazwano na cześć Krzysztofa Kolumba, choć on sam nigdy na tych ziemiach nie był.

Costa_Rica

Kostaryka – hiszpański konkwistador Gil Gonzalez Davilla dopłynął do wybrzeża i zachwycił się tamtejszymi skarbami. Stąd Costa Rica – "Bogate wybrzeże".

United_States_of_America

USA – Stany Zjednoczone Ameryki – takie określenie pojawia się już w amerykańskiej Deklaracji Niepodległości z 1776 roku. Jak sama nazwa wskazuje, państwo tworzą skonfederowane terytoria, czyli właśnie 51 stanów. Popularnie używane skróty – USA, Stany i Ameryka. A „Ameryka” pochodzi oczywiście od imienia włoskiego odkrywcy, Amerigo Vespucciego.

Uruguay

Urugwaj – pełna nazwa tego kraju to Republica Oriental del Uruguay, czyli "Republika położona na wschód od rzeki Urugwaj". Powszechnie nazywa się więc kraj imieniem rzeki, które pochodzi z języka Guarani.

Venezuela

Wenezuela – mała Wenecja – tak osady budowane na jeziorze Maraicabo nazwali odkrywcy Alonso de Ojeda i Amerigo Vespucci. Choć inna teoria wskazuje tubylcze plemię, które nazywało się Veneciuela.