IMG_6259

Han dał radę

Filmy i seriale, Recenzje • Dominik Kwaśnik1 Comment

Han udowadnia, że nie ważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Misja ratunkowa Rona Howarda powiodła się i z produkcyjnego chaosu Solo wyszedł bez szwanku. Dostaliśmy naprawdę udany film nurtu Kina Nowej Przygody, osadzony w świecie Star Wars. Drugi ze spin-offów udowadnia, że w stworzonym przez Lucasa uniwersum drzemie ogromny potencjał. Produkcje mogą być różnorodne, a ich powodzenie nie zależy wcale od obecności rycerzy Jedi.
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Wiele było obaw, czy Alden Ehrenreich udźwignie rolę kultowej postaci. Jak się okazuje – tak. Jego młody Solo jest przekonujący, widać że aktor odrobił pracę domową: odtwarza manierę Forda, miny, gesty, ton głosu. Dobrze wypada zresztą cała obsada, za świetne kreacje należy pochwalić Woody’ego Harrelsona i kradnącego sceny Paula Bettany’ego. Setki zdań napisano już o Donaldzie Gloverze, który brawurowo, na granicy autoparodii, sportretował młodego Lando Calrissiana. Jestem chyba jednak jedyną osobą, która nie czeka na jego solowy film – moim zdaniem to kreacja najbardziej błyszcząca na drugim planie.
IMG_6259⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Scenariusz może nie jest z gatunku tych najbardziej nieprzewidywalnych, ale cechuje go dawka dobrego humoru i liczne nawiązania do sagi, których odnajdywanie sprawi frajdę każdemu miłośnikowi „Wojen”. „Solo” to naprawdę udana przygodówka – dużo się tu dzieje, a sceny akcji nie są monotonne. Jest pościg uliczny, napad na pociąg czy bitwa w realiach I wojny światowej. Tego jeszcze w filmach o odległej Galaktyce nie widzieliśmy. „Solo” to zresztą bodaj pierwszy film z serii, w którym nie emocjonowaliśmy się bitwą w przestrzeni kosmicznej. Twórcom spin-offów nie ciąży chyba ciężar głównej sagi, co wychodzi im na dobre – mam wrażenie, że wypadają lepiej od Epizodów VII i VIII. Disneyu, póki co wychodzisz na plus!

  • Jardian

    Pozostaje mi tylko ten film obejrzeć, recenzja bardzo zachęcająca. Pozdrawiam nocną porą !