CV oraz list motywacyjny to bardzo ważne dokumenty dla wszystkich osób, które chcą znaleźć nową pracę. Jest to wizytówka kandydata, ponieważ właśnie z tych dokumentów osoba rekrutująca pozyskuje informacje. Dlatego warto zadbać o to, aby CV oraz list motywacyjny były na najwyższym poziomie, bez żadnych błędów.
Czy list motywacyjny jest niezbędny?
List motywacyjny nie zawsze jest niezbędny w procesie rekrutacji. Bardzo często w ogłoszeniu można znaleźć informacje, czego oczekuje pracodawca. Dzisiaj przyjmuje się raczej, że najważniejsze jest CV, a list może być dodatkiem. Ten dokument może pokazać dużą motywację kandydata. CV przedstawia raczej suche fakty, a w liście motywacyjnym można pokazać siebie z jak najlepszej strony. Można nie tylko wymienić swoje dotychczasowe miejsca pracy, ale także pochwalić się osiągnięciami, na które nie ma miejsca w CV. Ten dokument ma swoją ustaloną strukturę, której warto się trzymać, można jednak dodać coś od siebie, coś co sprawi, że pracodawca od razu zauważy, że kandydatowi zależy na danej ofercie.
Zmiana branży
List motywacyjny przebranżowienie musi zawierać informacje, co składania kandydata do zmiany branży. Kiedyś powszechne było zatrudnienie w jednym zakładzie pracy przez całe życie. Dzisiaj ludzie często poszukują czegoś nowego, rozwijają się, zmieniają miejsce pracy kilka razy w ciągu życia. Nikogo nie dziwi zmiana pracy po kilku latach, kiedy w danej firmie skończyły się możliwości rozwoju albo wydarzyło się coś innego co sprawia, że pracownik po prostu nie chce już świadczyć pracy dla danego pracodawcy. Jest to postrzegane zupełnie normalne przez pracodawców i osoby rekrutujące. Jak motywować chęć zmiany pracy? Na pewno warto wskazać na możliwości rozwoju, jakie daje nowa firma. Można także przyznać się do wypalenia zawodowego, szczególnie jeżeli w poprzednim miejscu pracowało się przez kilka bądź kilkanaście lat. To normalne, że ludzie chcą spróbować czegoś nowego w swoim życiu i fantastyczne jest to, że ciągle się rozwijają, rozpoczynają nowe studia i kursy.
Studia, kursy czy nauka samodzielna?
Osoba, która chce zmienić branżę, bardzo często stoi przed poważnym dylematem. Jest wiele sposobów, aby zdobyć nową wiedzę, potrzebną na wybranym stanowisku pracy. Studia podyplomowe, kursy stacjonarne i online, szkolenia, a także nauka samodzielna z książek dostępnych w księgarni i bibliotece. Co wybrać? Wszystko zależy od możliwości finansowych, motywacji, a także tego, jak na dany sposób zdobywania wiedzy patrzy przyszły pracodawca. Niektóre firmy życzą sobie, aby ich pracownicy mieli ukończone studia kierunkowe. Wtedy trzeba pomyśleć o studiach podyplomowych, które są jednak dość obciążające finansowo i mocno angażują człowieka jeśli chodzi o czas. Jest to problem dla ludzi, którzy mają już swoje własne rodziny. Na takie studia trzeba poświęcić przecież prawie każdy weekend. Na przykład w branży IT nie liczą się dyplomy, ale to co kandydat potrafi.
Rynek pracownika czy pracodawcy?
Można zastanawiać się, czy dzisiaj każdy jest w stanie znaleźć pracę. Pracy na pewno nie brakuje, jednak firmy poszukują ludzi ambitnych i zaangażowanych. Takim pracownikom są w stanie sporo zapłacić. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że pracy poszukuje także wiele przeciętnych osób bez wyższego wykształcenia i ogromnej wiedzy. Dla nich także jest miejsce na rynku pracy, trzeba będzie jednak zadowolić się nieco niższymi zarobkami. W idealnym świecie każdy pracodawca byłby uczciwym i dobrym szefem, a każdy pracownik z oddaniem świadczył pracę i wykonywał powierzone zadania.