Każda młoda osoba, która za chwilę ukończy studia i będzie mieć tytuł magistra albo inżyniera, chce jak najszybciej znaleźć pracę związaną ze swoim kierunkiem. Przeglądając strony internetowe i gazety, natrafi na różne ciekawe ogłoszenia. Zauważy w nich, że wszyscy pracodawcy wymagają wysłania życiorysu. W artykule wyjaśnimy, jak napisać proste CV, aby znacznie zwiększyć własne szanse na zatrudnienie i zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną.
Obowiązkowe sekcje
W takim dokumencie (najlepiej w formacie PDF) powinny się znaleźć różne informacje. Muszą być one zawarte w odpowiednich, oddzielnych częściach. Pierwszą sekcją są dane osobowe. Tutaj podaje się oczywiście imię, nazwisko, tytuł zawodowy, adres e-mail (profesjonalny, przeznaczony tylko do celów zawodowych), numer telefonu komórkowego, a nawet dodatkowo profil na LinkedIn, czyli na międzynarodowym portalu społecznościowym, który został założony, aby ułatwiać użytkownikom nawiązywanie kontaktów biznesowych.
Kolejnym segmentem w każdym curriculum vitae jest miejsce, gdzie wpisuje się osobiste oświadczenie. Chodzi o to, aby zainteresować rekrutera. Wyjaśniamy więc, kim jesteśmy i jakie są nasze dotychczasowe osiągnięcia. Mało tego, warto przedstawić swoją wizję na rozwój firmy, w której chcemy znaleźć stałe zatrudnienie. W doświadczeniu zawodowym wymieniamy wcześniejsze miejsca pracy, zaczynając od oficjalnej nazwy stanowiska i naszych obowiązków. Następnie podajemy adres zakładu i okres zatrudnienia. W przypadku wykształcenia, wymieniamy ukończone szkoły. Nie możemy także zapomnieć o umiejętnościach, zarówno tych miękkich (rozwiązywani problemów, skuteczna komunikacja itd.), jak i twardych (technicznych). Znajomość kilku języków obcych będzie dodatkowym atutem.
Inne elementy
Jak napisać proste CV? Można jeszcze wspomnieć o pracy wolontariackiej i licznych zainteresowaniach (niekoniecznie związanych z poszukiwaną pracą). Co więcej, warto pochwalić się zdobytymi nagrodami i wyróżnieniami w danej dziedzinie. Natomiast nie trzeba podawać skomplikowanych wykresów czy tabel. W celach statystycznych wpisuje się zwykłe liczby. W prostym życiorysie nie dołącza się wielu fotografii. Jedno wyraźne i aktualne zdjęcie w zupełności wystarczy. Młody człowiek, który ma bardzo małe doświadczenie i dopiero ukończył studia, powinien podkreślić swoje najważniejsze cechy. Takie, dzięki którym na pewno nadaje się na konkretne, wymarzone stanowisko. Jeżeli pokaże w ciekawy i jednocześnie krótki sposób własną osobowość oraz historię, wtedy rekruter zwróci na niego uwagę.
Jak napisać proste CV – podsumowanie
Standardowe curriculum vitae musi być napisane zwięźle i przejrzyście. Nie może w nim zabraknąć powyżej wspomnianych sekcji. Najlepiej, jeżeli zachowana zostanie odpowiednia kolejność. Na początku dane osobowe, następnie oświadczenie osobiste, poprzednia stanowiska pracy, edukacja oraz umiejętności. Ważne jest, aby starannie dobierać słowa kluczowe. Wtedy łatwiej dotrzemy do pracodawcy i przejdziemy całą procedurę rekrutacyjną. Dzięki prostemu, ale jednocześnie profesjonalnemu i imponującemu życiorysowi, będziemy zaproszeni na rozmowę w sprawie pracy. Jeżeli zwalczymy dodatkowo stres, to być może za kilka dni odbierzemy telefon z pozytywną wiadomością o następującej treści: „od jutra zaczyna pan/pani pracę w naszej firmie”.
Uwaga! Pamiętajmy o tym, aby w CV absolutnie nie podawać fałszywych informacji. Kłamstwo może bowiem zostać łatwo wykryte, a wtedy nie ma mowy o dostaniu wymarzonej pracy.