Co oznaczają nazwy państw?

0
810

Argentyna – Dominikana

Argentyna – pochodzi od łacińskiego argentum – „srebro”. Takie określenie ma genezę w legendach o bogactwie ziem na południu kontynentu. Miały tam rosnąć złote góry. Zresztą całą rzekę nazwano La Plata („srebro” po hiszpańsku). Państwo oficjalnie przyjęło tę nazwę konstytucją z 1826 roku.

Barbados – dowcipny Portugalczyk Pedro Campos ochrzcił w 1536 roku karaibskie wyspy mieniem los barbados, czyli „brodate”. Dlaczego? Rosły tam drzewa figowe, które owemu odkrywcy skojarzyły się z… zarostem.

Brazylia – południowoamerykańskie terytorium obrasta pewne charakterystyczne drzewo – brezylka ciernista i to właśnie od niego pochodzi nazwa największego państwa tego kontynentu.

Dominikana – nazwa Republika Dominikany wywodzi się od miasta Santo Domingo, założonego na wyspie przez pierwszych kolonizatorów. Patronem osady był św. Dominik Guzman. Z kolei nazwa innego karaibskiego państewka, Dominiki, pochodzi od słowa domenica, czyli „niedziela” – tego dnia odkrył tę wyspę Krzysztof Kolumb.

Ekwador – o nazwie tego kraju zdecydowało położenie geograficzne: equator oznacza po hiszpańsku „równik”.

Jamajka – nazwa przejęta przez Hiszpanów od tubylczego plemienia Taino. Lud ten używał słowa Xamaica, co tłumaczyć można jako „kraj drewna i wody”.

Kanada – Wenezuela

Kanada – w języku irokezów słowo canada oznacza „osadę”. W XVI wieku w ten prozaiczny sposób podróżnik Jacques Cartier nazywał indiańską Stadakonę. Potem tym mianem zaczęto określać całą okolicę, region, aż wreszcie – w XIX wieku – cały nowy kraj.

Kolumbia – terytoria nazwano na cześć Krzysztofa Kolumba, choć on sam nigdy na tych ziemiach nie był.

Kostaryka – hiszpański konkwistador Gil Gonzalez Davilla dopłynął do wybrzeża i zachwycił się tamtejszymi skarbami. Stąd Costa Rica – „Bogate wybrzeże”.

USA – Stany Zjednoczone Ameryki – takie określenie pojawia się już w amerykańskiej Deklaracji Niepodległości z 1776 roku. Jak sama nazwa wskazuje, państwo tworzą skonfederowane terytoria, czyli właśnie 51 stanów. Popularnie używane skróty – USA, Stany i Ameryka. A „Ameryka” pochodzi oczywiście od imienia włoskiego odkrywcy, Amerigo Vespucciego.

Urugwaj – pełna nazwa tego kraju to Republica Oriental del Uruguay, czyli „Republika położona na wschód od rzeki Urugwaj”. Powszechnie nazywa się więc kraj imieniem rzeki, które pochodzi z języka Guarani.

Wenezuela – mała Wenecja – tak osady budowane na jeziorze Maraicabo nazwali odkrywcy Alonso de Ojeda i Amerigo Vespucci. Choć inna teoria wskazuje tubylcze plemię, które nazywało się Veneciuela.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here