bookznami.pl

bookznami.pl – książki, filmy i seriale, sylwetki

rozdzielność majątkowa
Książki

Czym jest rozdzielność majątkowa?

Małżeństwo to nie tylko magiczne uroczystości jak ślub czy wesele, a jedna z najpoważniejszych decyzji finansowych w naszym życiu. Według prawa nie dosłownie, a pośrednio, małżeństwo tworzy szereg zobowiązań alimentacyjnych między małżonkami, oraz zakłada wspólne budowanie majątku. Wynika z tego, że po zatwierdzeniu małżeństwa nasz majątek staje się współdzielony, o ile nie zadecydujemy inaczej.

Czym jest rozdzielność majątkowa?

Jest to deklaracja małżonków stanowiąca o tym, że majątek nie jest liczony jako część wspólna. Oczywiście pod słowem deklaracja kryje się umowa małżeńska starannie spisana przez notariusza. Rozdzielność majątku możemy ustanowić przed ślubem, co zdarza się najczęściej, lub w trakcie trwania małżeństwa. Jednak, jak to w prawie, nie istnieje rozdzielność wsteczna, a więc obowiązuje ona od dnia ustanowienia umowy.

Rozdzielność majątku – forma dobrowolna

Jest to nic innego jak decyzja małżonków podziale majątku. Dzieje się tak głównie w przypadku, gdy jeden z małżonków ma długi, lub, na przykład z uwagi na ryzykowny zawód, jest na te długi narażony. W takiej sytuacji małżonkowie decydują się na rozdział, żeby chronić majątek, który już posiadają. Jest to bardzo popularna decyzja, gdy, na przykład, mąż prowadzi biznes, w który w żadnym stopniu nie jest zaangażowana żona. W takiej sytuacji bezpiecznie będzie przepisać dom czy inne cenne aktywa na żonę, ponieważ mąż jest narażony na bankructwo, czy potencjalną upadłość i utratę majątku.

Rozdzielność majątku – forma przymusowa

W tym wypadku sprawy są o wiele bardziej skomplikowane i zwykle wynikają ze złych relacji małżeńskich. O takim podziale zwykle decyduje sąd, na przykład, podczas procesu sądowego w sprawie rozwodu, co jest zdecydowanie najczęstszym przypadkiem.

Drugą sytuacją, jest, również dość częste, ukrywanie zobowiązań finansowych przez jednego z małżonków. Jeśli jedna strona nie wiedziała o potencjalnych zagrożeniach finansowych, a w wyniku ślubu jest za nie współodpowiedzialna, to często decyduje się na wniesienie skargi do sądu i taką sprawę wygrywa.

Orzeczenie sądu o rozdzielności majątku może być wydane nawet na podstawie silnych przesłanek o trwonieniu majątku przez jednego z małżonków.

Skutki rozdzielenia majątku

Podział majątku zapewnia ochronę w przypadku, gdy jeden z małżonków prowadzi, na przykład, ryzykowną działalność gospodarczą. Z drugiej strony, tworzy to sytuację prawną, gdzie małżonkowie są całkowicie niezależnymi podmiotami. Oznacza to, że nie odpowiadają za swoje zobowiązania, długi, a więc też maleje ich potencjalna zdolność kredytowa.

Przeczytaj więcej: Rozdzielnośc majątkowa a dziedziczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *