W związku z rozprzestrzenianiem się różnego typu chorób coraz częściej mówi się ostatnio o wykonywaniu pracy w sposób zdalny. Nadal jednak nie każdy rozumie, na czym taka praca polega. Podstawą jest fakt, że o wykonywaniu pracy w ten sposób możemy mówić wówczas, gdy zachodzi relacja pracownik – pracodawca, a praca wykonywana jest na odległość. Nie w każdym przypadku i nie zawsze musisz przecież przychodzić codziennie na osiem godzin do biura, aby wykonywać swoją pracę.
Telepraca
Telepraca różni się w założeniu od pracy zdalnej. Telepraca ma charakter stały i została stosunkowo dobrze opisana w przepisach dotyczących prawa pracy. Z założenie do jej wykonywania wykorzystuje się kanały komunikacji elektroniczne, a pracę wykonuje się w ustalonych z pracodawcą godzinach. Nie oznacza to, że praca codziennie musi być wykonywana zdalnie. Może to oznaczać, że np. przez dwa dni w tygodniu pracownik wykonuje prace w biurze, a trzy pozostałe poza siedzibą instytucji (przy czym nie musi to być jego mieszkanie). W przypadku telepracy pracodawca musi wprowadzić stosowny regulamin, ustalając warunki, na jakich praca się odbywa. Musi także zapewnić pracownikowi konieczny sprzęt, zapewnić bezpieczeństwo pracy i zadbać o ergonomię stanowiska. Jeśli praca wykonywana jest w domu pracownika, pracodawca zapewnia wyłącznie sprzęt.
Praca zdalna
W Kodeksie Pracy brak natomiast jest regulacji dotyczących pracy zdalnej, inaczej nazywanej home office. Najczęściej ta forma traktowana jest jako pewien benefit od pracodawcy, który wyraża zgodę na świadczenie pracy z własnego domu w określonych sytuacjach życiowych czy w ustalone dni tygodnia. Co do zasady ma więc ona charakter incydentalny. W takim przypadku zastosowanie mają ogólne przepisy prawa pracy. W odróżnieniu od telepracy jest tylko jedną z możliwości. Pracownik może korzystać z biura, a czasowo może także wykonywać pracę zdalnie. Aby praca ta nie przyjęła znamion telepracy, należy ustalić kilka warunków: sposób informowania pracodawcy o terminie świadczenia pracy, czas pracy lub zadania do realizacji, potwierdzanie obecności na stanowisku, czy kontrolę pracownika. Bardzo istotne są uregulowania dotyczące zasad korzystania ze sprzętu oraz ochrony danych firmy.