Gra o tron: Ciekawe teorie

0
824

Całej fabuły Pieśni Lodu i Ognia nie zna nikt oprócz G.R.R. Martina, który w umiarkowanym tempie pisze kolejne tomy sagi. Wiele zagadek pozostaje niewyjaśnionych, a fani prześcigają się w tworzeniu teorii, mających nieco rozświetlić zamysły autora i ciąg dalszy wydarzeń. Wybrałam te najciekawsze.

W tym tekście nie będzie spoilerów. Teorie zostały tak dobrane, by tzw. serialowcy nie dowiedzieli się o wydarzeniach następujących po pierwszej części Nawałnicy mieczy.

POCHODZENIE JONA SNOW

Eddard Stark nie żyje (czy na pewno? podobno Varys mógł przyprowadzić na proces fałszywego Neda), wobec tego nie może – pomimo złożonej obietnicy – opowiedzieć Jonowi o jego matce. Choć z początku spekulacje skupiały się na tym, kim jest matka Jona, od jakiegoś czasu fani są prawie pewni, że Jon jest synem Lyanny Stark i Rhaegara Targaryena. Istnieje na to kilka dowodów:

• Arya i Jon nie przypominają innych dzieci Starków, a Aryę porównuje się z Lyanną.

• Rebelia Roberta Baratheona trwała na tyle długo, że w tym czasie Lyanna zdążyłaby zajść w ciążę i urodzić dziecko Rhaegara, który ją porwał.

• Ned miał złożyć siostrze obietnicę, gdy znalazł ją umierającą (że nie wyjawi jej tajemnicy).

Gdyby jednak Eddard okazał się ojcem Jona, jego matką mogłaby być lady Ashara Dayne, spotkana kiedyś na turnieju, lub Wylla, wspomniana przez Roberta Baratheona podczas podróży do stolicy.

KIM JEST JAQEN H’GHAR

Jaqen potrafi zmienić wygląd, kiedy tylko chce, o czym na własne oczy przekonuje się Arya. Przypuszcza się, że ta nietypowa zdolność pozwoliła mu przybrać następujące postaci:

• Syrio Forel – nie ma pewności co do jego śmierci (czyt. nigdy nie odnaleziono jego zwłok), a jego przywiązanie do Aryi i sposób walki są zastanawiające;

• Daario Naharis – zestawienie fragmentów książek wskazuje na fizyczne podobieństwa między Daariem a jedną z twarzy przybraną przez Jaqena.

Ważne wydaje się też powiązanie wszystkich tych postaci z Braavos (pochodzenie, trening lub moneta).

Oprócz tego, ciągle nie wiadomo, dlaczego Jaqen znalazł się w lochach Czerwonej Twierdzy – być może powierzono mu jakieś zadanie, na przykład zabicie Neda Starka. Podobno wyręczył go Joffrey.

ZNIKNIĘCIE BENJENA STARKA

Młodszy brat Neda ciągle uznawany jest za zaginionego. Wiele teorii skupia się wokół jego losów: czy zginął, czy może jednak żyje, na przykład w jakiejś innej formie. Podejrzewa się go również o bycie niebieskookim zombie, znajdującym się pod władzą Innych.

Zresztą nie tylko jego dalsze losy są tajemnicą, ale również powód wstąpienia do Nocnej Straży. Podejrzewa się, że zapłodnił swoją siostrę Lyannę, a żeby odkupić swoją zbrodnię, udał się na Mur. Tym samym Benjen jest jednym z tysiąca spekulowanych ojców Jona Snow (jednym z dowodów tej teorii mają być ich bliskie i serdeczne stosunki).

HODOR

Hodor to ulubieniec większości fanów. Znamy jego prababkę, czyli Starą Nianię; natomiast niewiele wiadomo o jego męskich przodkach. Osha upatruje w jego wzroście pochodzenie od olbrzymów. Również ze względu na wzrost spekuluje się, że Hodor to potomek Dunka, bohatera opowiadań Martina, dziejących się w świecie Westeros przed zdarzeniami z Pieśni (w Polsce wydanych jako Opowieści z Siedmiu Królestw). A ponieważ Hodor tak naprawdę ma na imię Walder, niektórzy (zapewne nie jego sympatycy) upatrują powiązań z rodem Freyów.

MERLINGI

Moja ulubiona teoria, według której ryboludzie chcą przejąć władzę w Westeros. Nazywa się ich merlingami. Chcą doprowadzić do wojny między ogniem (smokami) a lodem (Innymi) – powstała w rezultacie woda ma zalać świat (sprytne, czyż nie?). O bycie takim merlingiem podejrzewa się na przykład Varysa, ze względu na jego rozmiary przy jednoczesnej lekkości ruchów. Zdarza mu się też wspominać o rybach. Tę teorię ma wspierać istnienie wiary w Utopionego Boga oraz piosenki błazna Plamy, który – być może – odwiedził podwodne krainy ryboludzi. W serialu śpiewa o tym córka Stannisa, Shireen.

To tylko niektóre teorie związane z Pieśnią Lodu i Ognia. Więcej tajemnic rodzi się w dalszych tomach, zwłaszcza w Tańcu ze smokami. W książkach odnaleźć można wiele przepowiedni niewspominanych w serialu, jak choćby te dotyczące Cersei czy Daenerys. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here