bookznami.pl

bookznami.pl – książki, filmy i seriale, sylwetki

książeczki dla dzieci
Książki

Książeczki dla dzieci, które ucieszą każdego malucha

Jednym z najlepszych pomysłów na mały upominek dla malucha jest książka. Oglądanie i wspólne czytanie z dziećmi książeczek bardzo pozytywnie wpływa na ich rozwój. Poszerza słownictwo, rozwija wyobraźnię, uczy, daje pomysły na to, jak rozwiązywać problemy i radzić sobie w różnych trudnych sytuacjach. Książki są sposobem na rozładowanie emocji, uczenie się prawidłowych postaw społecznych. Poza tym to też najprostszy sposób na wspólną aktywność z rodzicem, a przecież maluchy uwielbiają robić wszystko ze swoimi opiekunami.

Książeczki dla dzieci najmłodszych

Jaką literaturę wybrać dla dzieci najmłodszych? Czy od małego pokazywać książeczki z bogatymi ilustracjami, czy zdecydować się na coś innego? Odpowiedź jest prosta. Najmłodsze dzieci najbardziej skorzystają wtedy, gdy będzie się im pokazywało książeczki kontrastowe. To książeczki z twardymi kartkami, które maluch może nauczyć się z przewracać. Ilustracje są proste, schematyczne, utrzymane w kontrastowych kolorach, na przykład w czerni i w bieli. Dla starszych dzieci takie książeczki często nie są atrakcyjne, ale dla młodszych to najlepsza opcja. To właśnie dzięki nim maluchy mogą trenować percepcję, spostrzeganie, skupianie uwagi. Uczą się w ten sposób rozpoznawania prostych kształtów i schematów.

Książeczki dla dzieci rocznych i dwuletnich

Dzieci roczne mogą być już mniej zainteresowane książeczkami kontrastowymi, natomiast bardziej książeczkami z atrakcyjnymi ilustracjami. To na tym etapie można zatem poszerzać biblioteczkę dziecka o nowe piękne pozycje. A tych nie brakuje. Na rynku księgarskim są zarówno przepiękne propozycje wydane przed kilkoma laty, jak też nowości. Te ostatnie pojawiają się praktycznie każdego dnia. Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się bajki dla dzieci? Ważne jest, by książeczki miały twarde stronice, bo łatwiej przewracać je malutkim rączkom. Można wybierać książki, których treści edukują, pokazując codzienne życie i różne sytuacje, z którymi mierzy się dziecko.

Książeczki dla dzieci przedszkolnych

Przedszkolaki, w których zaszczepiło się miłość do książeczek, mogą być zainteresowane tak naprawdę różną literaturą. Uwielbiają tytuły, których bohaterami są ludzie, jak też takie o zwierzętach, robotach i maszynach. Ważne, aby wybierać pozycje, które mają odrobinę więcej treści. Dzieci w tym wieku dłużej skupiają uwagę, dlatego można czytać im dłuższe partie tekstu. Ten wiek to również idealny moment, aby wprowadzić książeczki psychoedukacyjne, które rozwijają między innymi kompetencje społeczne oraz emocjonalne. Obecnie książeczek o emocjach nie brakuje. To właśnie dzięki nim dzieci mogą nauczyć się rozpoznawać swoje emocje, nazywać je, lepiej nimi zarządzać, regulując w sposób akceptowany społecznie. Tego typu literatura jest naprawdę nieoceniona.

Książeczki dla młodszych dzieci szkolnych

Młodsze dzieci szkolne, które nauczą się już samodzielnie czytać, często uwielbiają zatapiać się w rozrywkową, przygodową literaturę dedykowaną dla ich wieku. Warto wybierać takie pozycje ze swoim maluchem, skupiając się na przykład na popularnych seriach. Jeśli maluch czyta w bardzo szybkim tempie, część książek można wypożyczyć z biblioteki. To sposób na to, by treści były urozmaicone, a jednocześnie by budżet domowy nie był tak mocno nadszarpnięty przez częste wizyty w księgarni. W każdym wieku warto spędzać czas ze swoim dzieckiem w otoczeniu książek. Pokazywanie pozytywnych wzorców związanych z czytelnictwem owocuje tym, że dziecko lubi sięgać po literaturę, czyta z przyjemnością, ubogacając w ten sposób swoją wiedzę na temat świata oraz sprawność językową.