bookznami.pl

bookznami.pl – książki, filmy i seriale, sylwetki

książki które trzeba przeczytać
Książki

Książki, które trzeba przeczytać przynajmniej raz

W społeczeństwie panuje powszechna opinia, że czytelnictwo przeżywa kryzys. Jednak mimo to, każdego roku do księgarń trafiają setki różnych tytułów i jest ich tak wiele, że stworzenie listy obowiązkowych lektur może zająć bardzo dużo czasu. Oczywiście są także książki ponadczasowe, takie, które każdy powinien przeczytać przynajmniej raz w życiu. Aby ułatwić czytelnikom to zadnie, co jakiś czas można w mediach, prasie lub internecie znaleźć różne zestawienia najlepszych książek, które są podzielone na kilka popularnych kategorii, np. beletrystyka, biznes, rozwój osobisty, podróże i inne.

Klasyka literatury

Książki które trzeba przeczytać to przede wszystkim klasyczne powieści, a na jednym z pierwszych miejsc powinien znaleźć się „Rok 1984” napisany przez George’a Orwella. Jest to powieść o społeczeństwie kontrolowanym przez strach i kłamstwa i mimo że 1984 już dawno przeminął, to książka być może, jest teraz bardziej aktualna niż kiedykolwiek i opisuje futurystyczną historię absurdalnego, totalitarnego świata, w którym wolna wola i miłość są zabronione.

Jedną z najpopularniejszych książek wszech czasów bez wątpienia jest „Władca Pierścieni” JRR Tolkiena. Akcja toczy się w Śródziemiu – świecie zamieszkałym przez hobbity, elfy, krasnoludy, orków i czarodziejów. Kultowa powieść doczekała się równie kultowej ekranizacji, a fantastyczny świat wykreowany przez Tolkiena zyskał rzesze wiernych fanów na całym świecie.

Bardzo ciekawą pozycją na liście lektur jest powieść autorstwa Harper Lee ” Zabić drozda”. Książka została wydana w 1960 roku i do dziś jest chętnie czytana. Opowiada ona o życiu na Dalekim Południu na początku XX wieku i stanowi historię człowieka oskarżonego o zbrodnię. Powieść można opisać jako przejmującą i wciągającą, a momentami nawet zabawną.

Książki o biznesie i pieniądzach

Jak się okazuje nie tylko klasyczne powieści cieszą się uznaniem. Książki o biznesie i pieniądzach także notują wysoką sprzedaż i wśród nich można znaleźć takie bestsellery jak ” Myśl i wzbogacaj się” Napoleona Hilla, który sprzedał się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Lektura zawiera szereg porad, wskazówek, technik i strategii dotyczących zarabiania pieniędzy. Każdy kto chce zmienić swój sposób myślenia o pieniądzach powinien sięgnąć po tę książkę.

„Bogaty ojciec Biedny ojciec: Czego bogaci uczą swoje dzieci o pieniądzach, czego nie robią biedni i średnia klasa” Roberta T. Kiyosaki, tytuł może nieco przydługi, ale bez wątpienia jest to wartościowa lektura. Świetnie wyjaśnia różnice w myśleniu ludzi zamożnych i tych biedniejszych. Przy okazji podważa powszechne przekonania na temat pieniędzy i wyjaśnia, że wcale nie trzeba mieć wysokich dochodów, aby stać się bogatym.

Książki o nauce zaspokoją ciekawość świata

W tej kategorii absolutnym numerem jeden jest ” Krótka historia czasu” Stephena Hawkinga – jedna z najbardziej znanych książek naukowych. Omawia historię kosmologii i jej rozwój od starożytnej Grecji do lat 80.

„Freakonomics” Stevena D. Levitta przypadnie do gustu wszystkim zainteresowanym prawdą kryjącą się za kontrowersyjnymi problemami społecznymi. Autor demaskuje fakty związanie z przestępczością, narkotykami, a nawet zakupami.

Można stworzyć długą listę książek, które trzeba przeczytać i można na niej umieścić wiele różnych tytułów. Na pewno każdy Polak powinien przeczytać „Pana Tadeusza” czy „Potop”, ponieważ epopeja narodowa i powieść pisana ku pokrzepieniu serc znajdują szczególne miejsce w historii naszych dziejów, ale na tej samej liście mogą znaleźć się książki Remigiusza Mroza czy Michała Gołkowskiego. Najważniejsze, żeby w ogóle czytać!