bookznami.pl

bookznami.pl – książki, filmy i seriale, sylwetki

najlepsze polskie książki
Książki

Najlepsze polskie książki na wieczór

Czytanie przed snem niesie ze sobą wiele korzyści. Sięgając po książkę wieczorem, zwiększamy szansę na dobry sen oraz dobre samopoczucie po przebudzeniu. Dodatkowo czytanie wzmacnia kreatywność i poprawia pamięć. Sprawdźmy zatem, jakie są najlepsze polskie książki na wieczór?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są najlepsze książki o polskiej mafii
  • jakie są najlepsze polskie książki o historii Polski

Najlepsze polskie książki – polska mafia

Wśród czytelników w naszym kraju popularne są książki o polskiej mafii. Wynika to z tego, że organizacje funkcjonujące w latach 90. ubiegłego wieku (czyli nie tak dawno temu) działały na szeroką skalę i sporo osób pamięta te czasy. Niektórzy ludzie chcą dowiedzieć się więcej na temat.

Historii gangsterów oraz o gangsterach jest naprawdę wiele. Niektóre anegdoty były inspiracją dla autorów do napisania książek kryminalnych czy obyczajowych. Natomiast jeśli interesują nas czyste fakty, na rynku widnieje wiele pozycji, w których autorzy dogłębnie badają temat zorganizowanych grup przestępczych w naszym kraju.

Jakie są najlepsze książki o polskiej mafii? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

  1.  „Słowik. Skazany na bycie gangsterem” autorstwa Jakuba Szostaka – na potrzeby tej książki autor przeprowadził długą rozmowę z jednym z liderów mafii pruszkowskiej – Andrzej Z. pseudonim Słowik. W publikacji poruszono tematy m.in. zbrodni, których dopuściła się mafia. Poza wypowiedziami Słowika, książka zawiera wtrącenia od innych osób związanych z półświatkiem.
  2. „To tylko mafia” autorstwa Wojciecha Sumlińskiego, Tomasza Budzyńskiego oraz Jarosława Sokołowskiego – reportaż, który powstał we współpracy z prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym byłym gangsterze w kraju – Masą. Były członek mafii również wydał książki, które zdradzają wiele sekretów półświatka, jednak w tym reportażu opowiada o tym, jaki wpływ na kraj miały zorganizowane grupy przestępcze pod koniec zeszłego stulecia.
  3. „Cienie” autorstwa Wojciecha Chmielarza – kryminał pochodzący z serii książek o komisarzu Jakubie Mortce. „Cienie” to powieść, której akcja toczy się wokół polskiej mafii, a jedna z historii przedstawionych w książce ściśle nawiązuje do funkcjonowania grup przestępczych w Polsce.

Oczywiście nie są to wszystkie książki o polskiej mafii, które są warte przeczytania. Pozycji opisujących ten temat jest mnóstwo, jednak warto zacząć od tych wspomnianych powyżej.

najlepsze polskie książki

Książki o historii Polski

Historia naszego kraju jest wyjątkowo zawiła i interesująca. Chcąc przeczytać wartościową książkę, z pewnością dobrym pomysłem okażą się publikacje opowiadające o dziejach kraju nad Wisłą.

Książki o historii Polski rozwijają naszą świadomość narodową oraz pozwalają nam zauważyć rzeczy, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji najciekawszych wydań:

  1. „Boże Igrzysko” autorstwa Normana Davies’a – walijski uczony zdecydował się na spisanie dziejów naszego kraju. Przez wielu ekspertów ten tytuł uznawany jest za kluczowy, jeśli chcemy dogłębnie poznać historię Polski. Ciekawostką jest to, że pierwsza wersja książki została ocenzurowana.
  2. „Powstanie ‘44” autorstwa Normana Davies’a – druga książka tego autora w tym zestawieniu. Walijczyk poruszył tym razem temat powstania warszawskiego z 1944 roku. Jest to temat budzący wiele kontrowersji, jednak warto się mu przyjrzeć z obiektywnej perspektywy autora.
  3. „Korona śniegu i krwi” autorstwa Elżbiety Cherezińskiej – powieść, której historia osadzona jest w realiach rozbicia dzielnicowego w Polsce. Fikcja płynnie miesza się z rzeczywistością, przedstawiając realny obraz tamtych czasów.

Jeśli chodzi o książki, które warto przeczytać, wybór jest naprawdę szeroki. Przedstawione wyżej pozycje to zaledwie kropla w morzu lektur, z którymi czytelnik jest w stanie spędzić sporą ilość czasu.