Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Wpływ sprawnej turbosprężarki na wydajność silnika

1 lipca 2023 Wpływ sprawnej turbosprężarki


Turbosprężarka jest elementem samochodu, bez którego większość fanów motoryzacji nie wyobraża sobie samochodów z silnikiem diesla. Ta pomysłowa część przydaje się jednak równie często w silnikach benzynowych. Opiszemy więc jej zasadę działania i to jak wpływa na wydajność silnika.

Zasada działania turbosprężarki

Aby wyjaśnić zasadę działania turbosprężarki musimy choćby w skrócie opisać to, jak działa silnik spalinowy. W największym skrócie silnik spalinowy miesza paliwo z powietrzem, wtłacza je do cylindra, gdzie jest sprężane i wybucha. Energia owego wybuchu popycha cylinder i napędza silnik. Odpadki powstałe po wybuchu są następnie usuwane z cylindra i przez rurę wydechową opuszczają maszynę.

Turbosprężarka do samochodu wykorzystuje energię opisanych właśnie gazów wylotowych do napędzenia turbiny. Ta po rozpędzeniu się do szalonych wręcz prędkości zwiększa ciśnienie w cylindrze, dzięki czemu proces spalania paliwa w cylindrze jest bardziej efektywny.

Wpływ turbosprężarki na wydajność pracy silnika

Pewnie pojawia się u ciebie pytanie: jak wyższe ciśnienie w cylindrze poprawia wydajność pracy silnika? Nie? Mimo wszytko to wyjaśnimy. 

Wyższe ciśnienie tworzone przez turbosprężarkę nie jest niczym innym, jak większą ilością powietrza w cylindrze. Możesz sobie wyobrazić, że sprężarka upycha w cylindrze powietrze mocniej, niż jest to w stanie zrobić ciśnienie atmosferyczne. Z kolei większa ilość powietrza w cylindrze otwiera możliwość wpompowania do cylindra większej ilości paliwa. Stąd już prosta droga do większej mocy, bo oczywiście więcej paliwa, to większa energia wybuchu, a większa energia wybuchu to większa moc.

Turbodziura

To jaki wpływ na osiągi silnika ma turbosprężarka można dokładnie poczuć w samochodach z wyraźną turbodziurą, czyli chwilą opóźnienia po dodaniu gazu, jaką sprężarka potrzebuje na rozkręcenie się do odpowiedniej prędkości. W takiej sytuacji po gwałtownym dodaniu gazu przez moment samochód ledwie reaguje na nasze polecenie, a po chwili, kiedy turbosprężarka zaczyna działać, czujemy nagły wzrost mocy.

 

Redakcja bookznami.pl

Nasi redaktorzy na stronie bookznami.pl to zespół miłośników literatury, filmów i kultury, którzy pasjonują się dzieleniem się swoją wiedzą i inspiracją z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów posiada głęboką wiedzę na temat książek, filmów i znanych autorów, co pozwala nam dostarczać wartościowe treści dla naszej społeczności czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Bluzy robocze
Czy transport morski z Chin to najlepsza opcja?
Obrączki ślubne klasyczne dla fanów ponadczasowych rozwiązań

Jesteś zainteresowany reklamą?

Obrączki ślubne klasyczne dla fanów ponadczasowych rozwiązań