bookznami.pl

bookznami.pl – książki, filmy i seriale, sylwetki

wyprawka do zerówki
Lifestyle

Wyprawka do zerówki, czyli co kupić dla swojego dziecka?

Ostatni rok w przedszkolu, czyli tak zwana zerówkach, to bez wątpienia czas niezwykle intensywny dla maluchów oraz ich rodziców. To właśnie wtedy przez kilka kolejnych miesięcy dzieci przygotowują się do pójścia do szkoły. Pierwsza klasa jest prawdziwym wyzwaniem i wprowadza sporo zmian. Warto przygotować się do nich na spokojnie. Ale zanim nadejdzie czas szkoły, trzeba zrobić jeszcze wyprawkę do zerówki.

Wyprawka do zerówki – co kupić dla dziecka?

Jak przygotować swoje dziecko do zerówki? Jeśli maluch uczęszcza do zerówki na terenie przedszkola, do którego chodził w poprzednich latach, w jego życiu jeszcze niewiele się zmieni. Wciąż będzie spędzał czas z tymi samymi dziećmi i nauczycielami w dobrze sobie znanym otoczeniu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że rytm dnia w przedszkolu odrobinę ulegnie zmianie. To właśnie w zerówce dzieci rozpoczynają swoją przygodę z nauką cyferek oraz liter, po to, aby stworzyć podwaliny do nauki czytania i pisania w szkole. Wybierając wyprawkę do zerówki, warto kupić dla swojego dziecka sporo dobrej jakości przyrządów piśmienniczych. Dzięki temu dzieci będą mogły trenować rękę, tak zwaną grafomotorykę oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Przyrządy piśmiennicze

Dzieci w wieku 6 lat uwielbiają rysować, malować, kolorować i pisać. Ważne, aby trenowały rozwój rysunku, sprawność manualną dłoni, koordynację wzrokowo-ruchową. Jeśli dzieci wyposaża się w piękne przyrządy piśmiennicze, na przykład mazaki, kolorowe cienkopisy, kredki klasyczne oraz świecowe i pastele, na pewno takie twórcze spędzanie czasu będzie jeszcze przyjemniejsze. By wspierać rozwój ręki, dobrze kupić również różnego rodzaju pomoce pozwalające trenować rysowanie szlaczków po linii. Gotowe materiały z łatwością można zdobyć między innymi w dobrych księgarniach, a także w internecie. W tym wieku najwyższa pora, aby dziecko zaczęło korzystać z nożyczek. Maluchy muszą nauczyć się wycinać zanim pójdą do szkoły. Najlepiej kupić wygodne dziecięce nożyczki, które mają zaokrąglone czubki. Dzięki temu będą one bezpieczne podczas korzystania z nich.

Pierwszy plecak dla przedszkolaka

Chociaż do zerówki w przedszkolu dziecko nie musi zabierać ze sobą plecaka, warto małymi krokami wprowadzać trening noszenia go na plecach. Można kupić pierwszy plecaczek, do którego maluch będzie wkładał picie na drogę, a także przekąskę, z której skorzysta po wyjściu z przedszkola. Obecnie piękne plecaczki uda się kupić w dosłownie każdym miejscu w internecie. Z pewnością nie sprawdzą się one później do szkoły, bo do pierwszej czy drugiej klasy dziecku potrzebny jest wygodny tornister, ale po zakończeniu przedszkola plecaki będą jak znalazł na wycieczki, wyjścia do parku

Wygodne buty do przedszkola

Ważnym elementem wyprawki do zerówki są również buty, które dziecko będzie nosiło w przedszkolu. Najlepiej wybrać tenisówki, które maluch zdoła założyć samodzielnie. Ostatni rok w przedszkolu to najlepszy czas na to, aby trenować samoobsługę, samodzielność. Im mniej pomocy ze strony nauczyciela, tym lepiej, bo dzięki temu dziecko uczy się polegać na sobie i swoich umiejętnościach. Jeśli maluch nie potrafi jeszcze zawiązywać sznurowadeł, do przedszkola można sprawić mu buty zapinane na rzepy. Wiązanie sznurowadeł warto trenować natomiast w domu. To umiejętność, która przyda się w kolejnych latach. Zerówka to często czas, gdy dzieci sporo są na zewnątrz, na podwórku, a także wyjeżdżają na wycieczki. Dlatego też dla malucha przyda się wygodna odzież, na przykład getry i dresy.