Jednym z najlepszych pomysłów na prezent bożonarodzeniowy są książki. Wiele osób lubi choć od czasu do czasu pogrążyć się w lekturze, szczególnie w długie zimowe wieczory. Jakie najlepsze polskie książki warto podarować bliskim w te święta?
Non-fiction – powieści historyczne i reportaże
Książki o historii są świetnym upominkiem zarówno dla dorosłych pasjonatów, jak i dla młodzieży, dla których mogą stanowić pomoc naukową, ale także rozwijać zamiłowanie dla tej dziedziny nauki. Najlepsze książki o historii Polski to bez wątpienia klasyczny cykl Pawła Jasienicy, opisujący okres od rozpoczęcia panowania dynastii Piastów po upadek Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Warto sięgnąć również po mniej znane publikacje tego autora, takie jak „Słowiański rodowód”, „Ostatnia z rodu” czy „Opowieści o żywej materii”. Osoby zainteresowane historią na pewno będą zadowolone z takiego podarunku.
Z kolei osoby zainteresowane bardziej współczesnym non-fiction na pewno ucieszy wydana niedawno „Antologia polskiego reportażu” pod redakcją Mariusza Szczygła. Publikacja składa się z trzech uporządkowanych chronologicznie tomów, zawierających teksty polskich reportażystów – zarówno tych rozpoznawalnych, jak i nieco zapomnianych, wspólnie tworzących reporterską historię XX wieku. To lektura, którą warto mieć na półce, i do której z pewnością niejednokrotnie będzie się wracać.
Sensacja i kryminał
Do czytania rekreacyjnego świetnie nadają się powieści sensacyjne, zarówno fikcyjne, jak i oparte na faktach, a mafia to temat, który zainspirował bardzo wielu autorów. Książki o polskiej mafii, które nadają się na prezent dla zainteresowanych tą tematyką osób, to między innymi zbiór opowiadań ze światem przestępczym w tle „Prawo mafii. Pierwsza polska antologia mafijna” pod redakcją K. N. Haner, „Słowik. Skazany na bycie gangsterem” Janusza Szostaka albo „Cienie” Wojciecha Chmielarza.
Beletrystyka
Dobrym książkowym prezentem dla wielbicieli literatury pięknej, oczywiście oprócz eleganckich wydań ich ulubionych klasyków, mogą być jeden czy dwa tomy najnowszej polskiej laureatki Nagrody Nobla – Olgi Tokarczuk. Z jej twórczością po prostu wypada się zapoznać, a wielu z nas oczarują jej baśniowe opowieści, często pisane w konwencji realizmu magicznego. Możemy wybierać pomiędzy nagrodzonymi Nike, opasłymi „Księgami Jakubowymi”, kryminalno-ekologicznym „Prowadź swój pług przez kości umarłych” czy wielokrotnie nagradzaną powieścią „Bieguni”.
A jeśli szukamy lżejszej lektury, na przykład dla nastolatków, warto sięgnąć na półkę polskich twórców fantastyki. Znajdziemy tam takie perełki, jak „Ruda sfora” Mai Lidii Kossakowskiej, opowiadająca o niszczeniu rdzennej kultury mieszkańców Syberii przez rosyjskich komunistów, czy „Clovis LaFay”, debiutancką powieść wykładowczyni chemii na jednym z wiodących polskich uniwersytetów, której fabuła rozgrywa się w alternatywnej wiktoriańskiej Anglii. Obie książki oprócz magii i wciągającej opowieści zawierają świetnie odmalowane tło historyczne i dotykają istotnych tematów.