Pierwszy rok życia dziecka to czas, kiedy maluch naprawdę intensywnie się rozwija. Warto wspierać ten rozwój i stymulować różne jego obszary poprzez dostarczanie swojemu dziecku odpowiednich bodźców. Część z nich może pochodzić z dobrze dobranych zabawek, które przykładowo trenują spostrzegawczość, percepcję, uwagę i koncentrację na szczególe.
Zabawki wspierające rozwój niemowlaka
Na rynku nie brakuje świetnych zabawek i książeczek, które wspierają rozwój dziecka w pierwszym roku jego życia. Propozycji jest tak wiele, że każdy znajdzie coś odpowiedniego, co będzie adekwatne do możliwości finansowych. Warto decydować się na zabawki, które posiadają atesty bezpieczeństwa i są dedykowane dla malutkich dzieci. Doskonale sprawdzą się różne zabawki drewniane, a także z bezpiecznego plastiku. W tym wieku dzieci interesują się między innymi grzechotkami, gryzakami, która pozwalają trenować chwyt.
Maluszki wkładają je do buzi i badają za pomocą zmysłu dotyku i smaku, co jest zupełnie naturalnym etapem rozwoju. Gdy dzieci samodzielnie siedzą, można do zabawy wręczać im zabawki manipulacyjne. To różnego rodzaju sortery, układanki, klocki, które dziecko może dowolnie układać lub segregować. Maluszek potrafi spędzić nawet kilkadziesiąt minut na aktywnej samodzielnej zabawie. Chociaż nie wszystkie zabawki dedykowane dla małych dzieci wpisują się w gust rodziców, warto pamiętać o tym, że najmłodsi uwielbiają przedmioty kolorowe, które wydają różne dźwięki, a także świecą. Takie proste plastikowe zabawki potrafią zająć dziecko na dłuższą chwilę, pozwalając rodzicowi na odrobinę oddechu.
Książeczki dla niemowląt
Pierwszy rok życia dziecka to również bardzo dobry czas na wprowadzenie książeczek. Na początku warto sięgać po tak zwane książeczki kontrastowe. To książki z twardymi kartkami, które dziecko uczy się przewracać. Tę umiejętność osiąga zwykle około 7, 8 miesiąca życia. Treść książeczek kontrastowych jest stosunkowo uboga, obrazki są proste, schematyczne, w kontrastowych kolorach, jak wskazuje nazwa. Najczęściej drukowane są w bieli i czerni. Dla najmłodszych dzieci to atrakcyjna propozycja, ponieważ maluszki dopiero trenują percepcję wzrokową. Kontrastowe rysunki pozwalają im trenować wzrok, dają szansę nauki rozpoznawania prostych kształtów i schematów. Gdy dziecko będzie odrobinę starsze, można wprowadzić książeczki z treścią, które mają bardziej urozmaicone ilustracje. Na rynku nie brakuje propozycji, które mogą spodobać się najmłodszym.
Jak czytać małemu dziecku?
Warto wiedzieć odrobinę więcej na temat tego, jak spędzać aktywnie czas z książeczką i swoim dzieckiem. Po pierwsze, maluszki mają bardzo ubogą uwagę słuchową. Oznacza to, że czytanie im dłuższych partii tekstu nie ma większego sensu. Warto wybierać książeczki, które mają proste i krótkie teksty, rymujące się. Taka literatura wspiera rozwój językowy dziecka, pomaga w nauce komunikacji, daje szansę rozwoju rozumienia prostych sytuacji społecznych. To właśnie na tym etapie dziecko przyswaja znacznie więcej, niż sądzimy. Codzienny czas z książeczką jest zatem bardzo ważnym etapem wspierania rozwoju malucha. Jeśli niemowlę reaguje zniecierpliwieniem wtedy, gdy czyta się mu książeczkę, można zwyczajnie opowiadać mu treści, wskazując na obrazkach różne przedmioty, osoby, opisywać sytuacje. Po jakimś czasie można prosić dziecko o wskazywanie konkretnych przedmiotów czy ludzi. W ten prosty sposób dziecko uczy się rozumienia i kategoryzowania. Okazuje się zatem, że czytanie książek z dzieckiem to nie tylko sposób na ubogacenie słownika i rozwijanie wyobraźni. Czas z książeczkami rozwija wiele innych ważnych funkcji umysłowych.