Niektóre osoby narzekają na współczesne bajki, które są wyświetlane w telewizji i kinie. Według nich za dużo jest tam niebezpiecznych treści: agresji, wybuchów, głośnych dźwięków i oślepiających kolorów. Faktycznie, zdarzają się takie produkcje, ale na szczęście można znaleźć także wiele wartościowych animacji. W artykule wymienimy mądre bajki, filmy dla dzieci do oglądania oraz opiszemy ich walor edukacyjny.
Jaka nauka płynie z bajek?
Filmy i seriale animowane przede wszystkim pomagają dziecku poradzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami (np. lękiem, smutkiem i gniewem) oraz zrozumieć otaczający, skomplikowany świat i różne tajemnice nauki. Co więcej, rozwijają wrażliwość i wyobraźnię. Pozwalają na zidentyfikowanie się z bohaterami. Maluch widzi, że nie jest sam z własnym problemem. W historiach animowanych ważne jest także to, że budują one więź między osobą dorosłą a dzieckiem. To oczywiście nie wszystkie zalety. Mądre bajki dla dzieci do oglądania uczą wartości moralnych. Pokazują, że dobro zwycięża zło, a słaby wygrywa z silniejszym, dzięki sprytowi. Maluchy zaczynają wierzyć w siebie i dowiadują się, jak stawiać czoło wyzwaniom.
Mądre bajki, filmy dla dzieci kilkuletnich
Powyższe zalety miały niegdyś różne dobranocki. Dziś inteligentne produkcje dla kilkulatków i ich rodziców są dostępne na platformach streamingowych. Bardzo ciekawe bajki można znaleźć chociażby na Netflixie. Wśród nich jest np. serial „Przytul mnie”, czyli opowieść o dwóch misiach. W krótkich odcinkach dziecko obserwuje relacje ojca i syna, ich liczne przygody, zabawy i wspólne odkrywanie świata. Z kolei pozytywny i spokojny „Tygrysek Daniel” przedstawia tematykę uczuć, a zabawne „Mądrąroboty” odpowiadają na pytania ciekawskich, małych widzów, dotyczących różnych dziedzin (od przyrody po matematykę). Ze starszych, klasycznych i kultowych bajek godna polecenia jest natomiast produkcja pt. „Było sobie życie”. To animacja, na której wychowywały się całe pokolenia. Dlaczego nadal jest tak świetna? Bo w prosty i atrakcyjny sposób tłumaczy jak funkcjonuje ludzki organizm.
Pixar najlepszy!
Realistyczne, mądre bajki, filmy dla dzieci do oglądania, ale chodzących już do szkoły, tworzy amerykańskie studio Pixar. Co prawda Disney także się stara w produkowaniu wartościowych animacji, ale to właśnie konkurencyjna wytwórnia zaskakuje przynajmniej raz w roku tytułem, którym zachwycają się zarówno krytycy, jak i najmłodsi kinomani. Wystarczy wspomnieć chociażby słynną opowieść o pewnych zabawkach. Mowa oczywiście o „Toy Story”, czyli perfekcyjnie zrealizowanej, komputerowej animacji, która odniosła wielki sukces kasowy. To bajka ucząca głównie szacunku i dbałości o zabawki oraz ukazująca, czym jest prawdziwa przyjaźń. Dzięki niej nastąpił wysyp znakomitych produkcji, które okazywały się bardzo mądre.
W XXI wieku młodzi widzowie mogli zapoznać się m.in. z robotem o imieniu „WALL-E”, a także zrozumieć, czym jest ekologia i dlaczego warto dbać o środowisko naturalne. Z kolei w „Coco” razem z dwunastoletnim chłopcem podążali za marzeniami i jednocześnie radzili sobie z traumą po stracie bliskiej osoby. Równie genialne był film pt. „W głowie się nie mieści”. To wciągającą historią o wyprawie do wnętrza umysłu. Bohaterką kierują emocje: Smutek, Radość, Gniew, Odraza i Smutek. To idealna bajka dla dzieci, które nie potrafią dostosować się do całkiem nowej sytuacji, np. po przeprowadzce do dużego miasta. „W głowie się nie mieści” powoduje, że maluchom łatwiej przyzwyczaić się do innej szkoły i kolegów. Co więcej, pozwala lepiej przeżyć dość trudny okres dorastania.