bookznami.pl

bookznami.pl – książki, filmy i seriale, sylwetki

Ubezpieczenia na życie
Lifestyle

Ubezpieczenia na życie – czym jest okres karencji i co warto o nim wiedzieć?

Ubezpieczenia na życie to niezwykle przydatna polisy, do których opłacalności raczej nikogo nie trzeba przekonywać. Warto jednak wiedzieć o pewnych szczegółach, które mogą zadecydować o wyborze konkretnej opcji – jednym z nich jest karencja. Czym ona dokładnie jest i co warto o niej wiedzieć przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Karencja na ubezpieczenie na życie – co to jest?

Okres karencji ubezpieczenia na życie to konkretny czas od podpisania umowy, przez który nie wszystkie jej zapisy obowiązują w stopniu pełnym. Co to oznacza w praktyce? Jeśli przez okres karencji ubezpieczenia przydarzy nam się jakiś wypadek, dostaniemy za to mniejsze odszkodowanie niż to, które jest przewidziane na ogólny okres trwania polisy lub nawet nie będziemy mogli liczyć na nie w ogóle. Dlaczego tak się dzieje?

Jest to niejako zabezpieczenie ubezpieczalni przed wyłudzaniem pieniędzy z odszkodowań przez nieuczciwe osoby. Karencja ma zapobiegać sytuacjom, kiedy ktoś decyduje się na skorzystanie z ubezpieczenia na życie i celowo naraża się na niebezpieczeństwo lub powoduje uszczerbek na zdrowiu po to, by dostać środki z polisy, którą dopiero co rozpoczął.

Ile trwa karencja ubezpieczenia na życie?

To, ile będzie trwał okres karencji, zależy od wielu różnych czynników. Pierwszym z nich jest sama ubezpieczalnia, gdzie zdecydujemy się na wykupienie ubezpieczenia na życie. W różnych firmach są specyficzne przepisy i warto zorientować się przynajmniej w kilku opcjach, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Karencja ubezpieczenia na życie jest również zależna od dodatkowych opcji występujących w ubezpieczeniu. Przykładowo może to wyglądać w ten sposób, że karencja na pobyt w szpitalu będzie krótsza lub dłuższa niż karencja na śmierć osoby ubezpieczonej lub jego krewnego. Wszystko zależy od konkretnej polisy i jej zapisów, więc zdecydowanie powinniśmy dobrze przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (tak zwane OWU), zanim podpiszmy jakąkolwiek umowę.

Karencja to nie wszystko, czyli inne ograniczenia przy ubezpieczeniach na życie

Karencja jest jednym z największych ograniczeń przy każdej umowie polisy na życie. Nie warto jednak zapominać także o innych sytuacjach, kiedy odszkodowanie za poniesiony uszczerbek na zdrowiu nie będzie się nam należało. Są to tak zwane wyłączenia odpowiedzialności – przypadki, kiedy ubezpieczalnia uznaje, że wypadek był naszą winą i odmawia wypłaty środków finansowych zgromadzonych na koncie polisy.

Jakie są sytuacje najczęściej objęte wyłączeniem odpowiedzialności przez ubezpieczyciela? Najczęściej spotykanym przypadkiem takiego zdarzenia jest moment, kiedy do wypadku doprowadziła osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. To bardzo typowy przykład wyłączenia odpowiedzialności, z którym można się spotkać we właściwie każdej ubezpieczalni. Innym przypadkiem może być samobójstwo lub śmierć na skutek samookaleczenia – to również sytuacje, kiedy odszkodowanie nie będzie przysługiwało osobie ubezpieczonej.