bookznami.pl

bookznami.pl – książki, filmy i seriale, sylwetki

filmy dla dzieci
Multimedia

Filmy dla dzieci – czym kierować się przy wyborze?

W obecnych czasach dzieci już od najmłodszych lat mają kontakt z szeroką gamą mediów. Często przypadkowo i nieświadomie, ponieważ codzienne życie wielu rodzin koncentruje się wokół telewizji, komputerów, smartfonów.
W związku z tym bardzo ważne jest, aby rodzice świadomie towarzyszyli najmłodszym w ich filmowym życiu i oferowali im filmy dostosowane do wieku.

Jak wybierać filmy dla dzieci?

Wybierając film dla najmłodszych, rodzice przede wszystkim powinni kierować się kategorią wiekową. Jednak nie wszystkie dzieci rozwijają się w tym samym tempie, więc warto, aby dorośli orientowali się co ich dziecko może zrozumieć i dostrzec, co lubi i z czym sobie radzi.
Oczywiście warto rzucać najmłodszym wyzwania, ale nie należy ich przytłaczać. Dotyczy to zarówno formy, treści oraz czasu trwania przyjemności oglądania.

Jakie tematy interesują najmłodszych?

W pewnym wieku bardzo ważny jest temat przyjaźni. Dzieci uwielbiają przygody, fascynują je także filmy o zwierzętach. Jednak w rzeczywistości dzieci są szczególnie ciekawe i otwarte na obce i nieznane im rzeczy, szczególnie jeśli rodzice potrafią wzbudzić ich zainteresowanie.
Dzieci chcą móc identyfikować się z głównym bohaterem. W filmach dla dzieci ważny jest też humor, który zmniejsza napięcie.

Proste historie – bliskie emocjom i doświadczeniom dzieci

Odpowiednie dla najmłodszych są filmy z jasnym przebiegiem akcji. Prosto opowiedziana historia jest gwarancją, że dziecko będzie ją z chęcią i zainteresowaniem śledzić.
Trzylatki zaczynają rozpoznawać i rozszyfrowywać systemy symboli w filmach, dostrzegać detale, odróżniać postacie. Często utożsamiają się z bohaterami. Dzieci w wieku od czterech do pięciu lat coraz bardziej rozwijają te umiejętności, potrafią też odróżnić fikcję od rzeczywistości.

W przypadku każdej grupy wiekowej ważne jest, aby treści i tematy były ściśle związane z ich własnym środowiskiem życia, takim jak rodzina, przedszkole, zwierzęta czy przyjaźnie. Warto, aby filmy uwzględniały takie aspekty, jak dorastanie, bycie silnym i odważnym, pokonywanie strachu, smutek i radość.

Krótkie odcinki, jak to często bywa w serialach telewizyjnych, tworzą nawyk oglądania. Dzieci czekają na ponowne spotkanie z ulubionymi postaciami, a słysząc piosenkę przewodnią zasiadają przed ekranem, gotowe do oglądania.

Szczególnie w przypadku trzylatków bardzo ważne jest, aby to co dzieje się na ekranie nie działo się zbyt szybko. Dobrze zaaranżowane obrazy w połączeniu z muzyką, dźwiękami i odgłosami, powinny być spójne z akcją filmu, tak aby dziecko miało możliwość przyjrzenia się i przetworzenia wszystkiego w głowie.
W przypadku dzieci w wieku od czterech do pięciu lat kompozycja obrazu i zestaw postaci mogą być bardziej złożone i szczegółowe, a akcja może również przyspieszyć.
Rodzice powinni zadbać, aby czas spędzany przed ekranem telewizora nie był zbyt długi. Trzylatki nie powinny oglądać telewizji dłużej niż 10 minut, 20 minut jest optymalne dla dzieci od czterech lat, a 30 minut dla pięciolatków.

Dzieci uwielbiają powtórzenia

Często mali widzowie chcą na okrągło oglądać ten sam film. Dzieje się tak, ponieważ „bycie razem” z bohaterami filmu to nie tylko zabawa i rozrywka, ale także emocjonalna bliskość, którą dzieci chcą się delektować.
Tak jak w przypadku dorosłych, jest to oderwanie się od codzienności i zagłębienie w innym świecie, często ciekawszym i bardziej atrakcyjnym niż ten prawdziwy.
Powtórzenia tych samych filmów pomagają zrozumieć i utrwalić treść filmu. Ponadto, oglądanie kolejny raz tego samego, daje maluchom poczucie bezpieczeństwa i pewność, że nie spotka ich żadna przykra niespodzianka.
Dotyczy to w szczególności pozytywnego zakończenia filmu, na które dzieci zawsze czekają.