bookznami.pl

bookznami.pl – książki, filmy i seriale, sylwetki

filmy familijne
Książki

Filmy familijne – dlaczego warto i jakie zaproponować rodzinie?

Wspólne oglądanie filmów przez wszystkich członków rodziny może być wspaniałym i rozwijającym doświadczeniem. Nie tylko pomoże domownikom się zrelaksować, ale również zacieśnić łączące ich więzi. Filmy familijne dostosowane są do potrzeb dzieci. Jednak fabuła wielu z nich, a często również humor o ukrytym znaczeniu sprawiają, że takie produkcje przypadają do gustu również dorosłym widzom. Dlaczego warto oglądać filmy razem z dziećmi i co zaproponować rodzinie podczas wspólnego wieczoru?

Zalety rodzinnego oglądania filmów

Oglądając filmy, dzieci potrafią wiele się nauczyć. Poprzez fabułę osadzoną w atrakcyjnych dla najmłodszych światach, często przekazuje się wiele informacji i wartości. Dzieła kultury mają na odbiorców pouczający i poszerzający horyzonty wpływ. Warto jednak zadbać o to, aby pociechy właściwie zrozumiały, co dzieje się na ekranie. Chociaż poszczególne produkcje często dedykowane są dzieciom w określonym wieku, trudno wyznaczyć tutaj konkretne granice. Nawet pociechy urodzone w tym samym roku mogą zupełne inaczej odbierać oglądany obraz. W ich głowach może rodzić się wiele pytań. Oglądając film razem z dorosłymi, mają szansę uzyskać wyjaśnienia. Zadaniem produkcji dla najmłodszych często jest oswojenie lęków lub zrozumienie zasad właściwego postępowania. Objaśnienie przez rodziców niepokojących zjawisk lub zachowania czarnych charakterów może ułatwić maluchom przyswojenie lekcji. Dorośli również odnajdą w takich filmach wiele korzyści. Przede wszystkim będą mieli okazję zobaczyć świat oczami swoich dzieci i zrozumieć odczuwane przez nie emocje. Będą mogli również brać aktywny udział w rozmowach o ulubionych dziełach pociech.

Jakie filmy spodobają się całej rodzinie?

Filmy dla całej rodziny mogą być osadzone w fantastycznych światach lub opowiadać o codziennych doświadczeniach. Można tu znaleźć również ciekawe propozycje dokumentalne. Poszukując propozycji dla całej rodziny, nie sposób przegapić produkcji takich wytwórni jak Disney, Pixar i DreamWorks. Odnaleźć tu można wiele kultowych tytułów i nowszych propozycji. Wśród najbardziej popularnych znajdują się filmy z serii „Shrek”, „Kung Fu Panda”, czy „Jak Wytresować Smoka”. Warto sięgnąć również po tradycyjne bajki na podstawie baśni, opowiadające o przygodach księżniczek, rycerzy i smoków. Mogą to być historie o Królewnie Śnieżce, Kopciuszku, czy Czerwonym Kapturku. Wiele tytułów cieszy się szczególną popularnością ze względu na to, że poprzez interesujące wydarzenia korzystnie wpływają na rozwój emocjonalny dzieci. Do chętnie wybieranych tytułów należą „Gdzie jest Nemo” i „Gdzie jest Dory” oraz „Kurczak Mały”. Dzieci uwielbiają również takie produkcje, jak „Toy Story”, „Hotel Transylwania”, „Kraina Lodu”, „Auta”, czy „Lilo&Stich”. Po jakie jeszcze tytuły warto sięgnąć?

Kultowe propozycje dla młodszych i starszych

Familijne filmy to nie tylko produkcje animowane. Zależnie od wieku, niektórzy rodzice mogą zaproponować pociechom również filmy, które sami pamiętają z dzieciństwa. Wspaniałą propozycją z pewnością będzie „E.T.” oraz seria „Powrót do przyszłości”. Nieco nowsze, warte obejrzenia filmy to m.in. „Opowieści z Narnii”, „Noc w Muzeum”, „Niania McPhee” oraz „Paddington”. Wśród wielu ciekawych propozycji odnaleźć można zarówno dobrze znane przez wszystkich produkcje, jak i wiele nowości. Wspólne oglądanie, zarówno w piątkowe wieczory, jak i leniwe, świąteczne poranki z pewnością będzie doskonałym sposobem na radosne spędzenie czasu w rodzinnym gronie.